Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Hormonet ndikojnë në gjidhënie

Hormonet ndikojnë në gjidhënie

Një studim i realizuar nga shkencëtarët norvegjezë ka treguar se prania e tepërt e testosteronit gjatë shtatzënisë mund të sjellë deri te vështirësitë me gjidhënie, pas lindjes së foshnjës.

Revista shkencore Acta Obstetricia and Gynacologica Scandinavica ka publikuar rezultatet e grumbulluara nga 180 shtatzëna, me ç’rast janë marrë parasysh faktorë të tillë, si mosha, shkollimi dhe duhanpirja.

Në bazë të të dhënave nga ky studim, autorët kanë ardhur deri te përfundimi se testosteroni ndikon negativisht në zhvillimin e indit gjëndëror në gji dhe kështu zvogëlon aftësinë për gjidhënie. /Telegrafi/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Si të shpëtoni nga puçrrat e vitheve

Gjatë ditëve të nxehta të verës, shumë femra përballen me akne rreth vitheve. Shumica prej nesh nuk e kemi idenë se pse ato ndodhen aty. Ja disa nga mënyrat me anë të të cilave, ju mund të shpëtoni nga to: Bëni dush pas çdo stërvitjeje Është shumë e rëndësishme, që menjëherë pas aktiviteteve fizike të bëni dush! Së pari duhet të...