Home Këshilla të ndryshme Hormoni i dashurisë ul varësinë nga droga dhe alkoli

Hormoni i dashurisë ul varësinë nga droga dhe alkoli

Droga e dashurisë, hormoni i quajtur ossitocina mund të ndihmojë për të luftuar varësinë nga alkoli dhe drogërat e tjera.

Një grup shkencëtarësh australian, pas një sërë studimesh të bërë tek minjtë, kanë arritur në përfundimin se hormoni i dashurisë i quajtur ossitocina, arrin të shmangë varësinë nga alkoli dhe droga.

Studiuesit pas eksperimenteve të bëra tek minjtë u kanë sprucuar më pas personave të varur nga alkoli dhe drogërat një dozë nga hormoni i dashurisë në hundë, dhe kanë vënë re se ajo e ka bërë alkolin më pak të dëshiruar për to.

Mjekët rekomandojnë që të tregojnë shumë kujdes ndaj partnerëvë që janë indipendentë toksikë ndaj drogërave dhe t’u ofrojnë shumë dashuri, pasi sipas studiuesve australian dashuria midis mashkullit dhe femrës që ato kanë përkrah nxit hormonin e quajtur ossitocina që i mban larg nga veset e këqija.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...