Home Ushqim Hudhra parandalon kancerin

Hudhra parandalon kancerin

Shkencëtarët amerikanë thonë se konsumimi më i shpeshtë i hudhrës çon deri te dobësimi i proceseve të cilat janë të lidhura me zhvillimin e karcinomës.

Hulumtimet nga Ohio State University kanë pohuar se konsumimi i shtuar i hudhrës në organizëm lidhet me gjasa më të pakta për shndërrimin e nitrateve nga disa llojeve të ushqimit dhe nga uji i kontaminuar në lidhje kimike të cilat mund të sjellin zhvillimin e kancerit.

Revista shkencore Analytical Biochemistry ka shkruar se efekti pozitiv i hudhrës në parandalimin e këtyre proceseve mund të shihet edhe duke testuar urinën.

Shkencëtarët besojnë se me ndihmën e një testi të tillë të urinës do të jetë e mundur të identifikohen edhe lloje të tjera të ushqimeve që kanë ndikim të ngjashëm si hudhra në proceset e lidhura me kancerin

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...