Home Ushqim Hudhra qe te dukeni bukur

Hudhra qe te dukeni bukur

Edhe pse sterviteni rregullisht dhe perpiqeni te dukeni bukur dhe terheqes, celuliti i cili shtresohet ne kembet dhe vithet tuaja ua pamundeson arritjen e qellimit te deshiruar.

Gjeja e pare qe duhet ta beni eshte ndryshimi i menyres se te ushqyerit dhe qe te hani shpesh dredheza, domate dhe bizele, sepse keto ushqime jane te pasura me vitaminen C, sikurse rrushi i kuq, qershite dhe manaferrat.

Ne shfaqjen e celulitit ndikojne kafeina dhe nikotina nga cigaret, derisa hudhra eshte nje zgjedhje e mire ne luften kunder tij. Shmangni larjen ne uje te nxehte, sepse ne kete rast celuliti do te jete me i dukshem se zakonisht. Perdorni vitamine E. Per te luftuar celulitin duhet pire shume uje, ne menyre qe te pershpejtohet metabolizmi ndersa do te ishte mire te pini edhe caje te bimeve, si caj te gjelber dhe caj hithi.

Pas rrezitjes celuliti verehet me pak, mirepo kur te dilni ne diell mbrohuni me krem per rrezitje, ne menyre qe te mos e ndihmoni plakjen e lekures . Shmangni ilacet kunder dhimbjes, ndersa ushqimit tuaj shtoni vitaminat A, C dhe E. Kunder celulitit, pervec marrjes se hurdhes duhet te luftoni edhe me ane te masazhit te cilin mund ta beni vete ne shtepi.

Me gishta shtrengoni hapesira me te vogla, sepse ne kete menyre do te largoni toksinat te cilat jane mbledhur ne trupin tuaj. Po ashtu mund te beni masazh me ane te shuplakave, ndersa perqendrohuni ne vendet te cilat jane te mbuluara me celulit.

Clironi muskujt tuaj me duar. Imitoni ne kofshet tuaja shtrydhjen e rrobave. Beni rregullisht masazh kembeve, shfrytezojeni hudhren ne te ushqyerit e perditshem dhe rezultatet nuk do te mungojne.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...