Home Këshilla të ndryshme Humbin kujdestarinë e fëmijës për shkak të dietës

Humbin kujdestarinë e fëmijës për shkak të dietës

11Një 14- vjeçar italian, është larguar nga mbikëqyrja e prindërve të tij pasi që ai kishte mbajtur një dietë strikte vetëm me perime e cila e kishte bërë të përfundojë në spital.

Mjekët kanë thënë se pesha e fëmijës ishte pak më e lartë se sa normalja që duhej ta kishte dhe testet e gjakut kanë treguar se nivelet e kalciumit ishin në minimumin e atyre që duhen për mbijetesë.

Sipas The Local, djaloshi ishte dërguar në spitalin Fatebenefratelli të Milanos nga gjyshërit e tij.

Juria e gjykatës lokale kishte konstatuar se prindërit e kishin ushqyer fëmijën e një dietë vetëm me perime e cila nuk përkonte me moshën e tij të re dhe kështu ua kishin marrë kujdestarinë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...