Home Shëndetësi Ilaçe të reja kundër Alzheimerit

Ilaçe të reja kundër Alzheimerit

Universiteti i Uashingtonit a bërë të ditur se në hulumtimin global të parandalimit të sëmundjes së Alzheimerit do të përfshihen edhe ilaçet e kompanive ‘Roche’ dhe ‘Eli Ully’.

Bëhet fjalë për medikamentin eksperimental ’Gantenerumab’ të kompanisë ‘Roche’ dhe ilaçin ‘Solanezumab’ të kompanisë ‘Eli Lilly’, ndërsa është e mundur që në hulumtim do të përfshihet edhe një ilaç tjetër i kompanisë së dytë.

Pritet që hulumtimi i parandalimit të sëmundjes së Alzheimerit të fillojë në muajt e parë të vitit 2013.

Në të do të marrin pjesë 160 persona me mutadone të trashëguara të gjeneve të cilat zakonisht çojnë deri te sëmundja e Alzheimerit qysh në vitet e hershme. /Telegrafi/

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...