Home Këshilla të ndryshme Ilaçet shtëpiake që shërojnë inflamacionet në zorrë dhe në lukth

Ilaçet shtëpiake që shërojnë inflamacionet në zorrë dhe në lukth

1Gastroenteriti,apo inflamacioni i zorrëve dhe lukthit,është një gjendje që shfaqet kur stomaku dhe zorrët e vogla pësojnë inflamacion,si pasojë e infeksioneve virale dhe bakteriale.

Simptomat tipike shfaqen brenda 12 deri 48 orë pas prekjes nga infeksionet dhe zgjat për 2 deri 10 ditë,varësisht nga lloji i infeksionit.Simptomat e zakonshme janë stomaku i shqetësuar,fryrje,diarre dhe të vjella.Para se të përcaktoheni për ilaçet sintetike,në vijim ju paraqesim ilaçet shtëpiake për ta shëruar një gjendje si kjo,transmeton gazeta Kosova Sot.

KRIPË

Kripa përmban sodium, i cili është elektrolit që mund ta shtoni në ujë për të parandaluar dehidrimit që shkaktohet nga vjellja dhe diarreja. • Shtoni 1 lugë kripë në 1 litër ujë; • Shtoni 2 lugë sheqer dhe përzieni mirë; • E pini këtë përzierje në intervale të shkurta kohore.

XHENXHEFILI

Xhenxhefili është një ilaç tjetër efektiv për trajtimin e gastroenteritit, falë përbërësve kundër baktereve, viruseve dhe kundër inflamacioneve. Parandalon infeksionin e stomakut dhe redukton simptomat si fryrje, të vjella. • Shtoni 1 lugë xhenxhefil të freskët në një gotë ujë dhe vloni; • E mbuloni dhe e lini të qëndrojë për 10 deri 15 minuta; • E përzieni dhe shtoni mjaltë; • Çajin e pini 2 deri 3 herë në ditë derisa të ndiheni më mirë.

UTHULLA E MOLLËS

Uthulla e mollës po ashtu ju ndihmon të hiqni dorë nga shumë simptoma të gastroenteriti. Promovon nivelin e pH-së në stomak dhe largon helmet e dëmshme nga trupi. Plus, pasi që është e pasur me pektinë, redukton dhimbjet e stomakut, fryrjet, të vjellat dhe gazrat. • Shtoni 1 lugë uthull molle organike në një gotë ujë të ngrohtë; • E pini 30 minuta para se të hani ushqim; • Ndiqeni këtë procedurë në baza të rregullta ditore derisa të ndiheni më mirë.

SODA E BUKËS

Duke qenë një antacid natyral, soda e bukës mund të neutralizojë acidet në stomakun tuaj, që në shkëmbim e redukton urthin dhe simptoma të tjera të gastroenteritit. Soda e bukës njihet edhe për faktin se redukton të vjellat dhe diarrenë. • Përzieni 1/2 e lugës sodë të bukës; • 1/2 e lugës kripë; • 4 lugë sheqer në 300 ml ujë; • E pini 2 deri 3 herë në ditë.

MENTA

Menta është e pasur me përbërës që luftojnë mikrobet, që ndihmojnë t’ju lirojnë nga gazrat, fryrjet, shqetësimet e stomakut dhe dhimbjet e barkut. • Shtoni 1 lugë gjethe të thara të mentës në 1 gotë ujë të vluar; • E mbuloni dhe e lini të vlojë për 10 minuta; • E përzieni, më pas shtoni mjaltë për shije; • E pini këtë çaj 3 herë në ditë midis shujtave për disa ditë rresht.

KAMOMILI

Kamomili është një ilaç efektiv për gastroenterit, falë përbërësve të vet kundër inflamacioneve që luajnë rol ky në zbutjen e funksionimit të sistemit tretës. Liron nga simptomat se diarreja, fryrjeve dhe gazrave. • Shtoni 2 lugë gjethe të thata ose 1 lugë gjethe të freskëta kamomili në 1 gotë me ujë të ngrohtë; • E mbuloni dhe e vloni për 10 deri 15 minuta; • E përzieni, më pas shtoni pak mjaltë dhe lëng limoni; • E pini këtë çaj disa herë brenda ditës, për 2-3 ditë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...