Home Shëndetësi Ilaçi kundër kancerit u shndërrua në eliksir të rinisë

Ilaçi kundër kancerit u shndërrua në eliksir të rinisë

Shkencëtarët britanikë gjetën një proteinë përgjegjëse për rënien e tonusit të muskujve gjatë plakjes.

Siç njoftoi sot gazeta “Daily Express”, ekspertët gjetën se ilaçi kundër kancerit, i cili është aktualisht në fazën eksperimentale mund të parandalojë atrofinë e muskujve të shkaktuar nga plakja.

“Zbulimi na jep ne mundësinë për të krijuar ilaçin për rinimin e sistemit muskulor të njeriut” – deklaruan shkencëtarët.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...