Home Këshilla të ndryshme Ilaçi që shëron astmën, bronkitin dhe problemet me mushkëri

Ilaçi që shëron astmën, bronkitin dhe problemet me mushkëri

Ilaçi që shëron astmën, bronkitin dhe problemet me mushkëriShumë njerëz vuajnë nga problemet e ndryshme me mushkëri, e më të shpeshtat janë astma, bronkiti dhe format e ndryshme të kollës.

Problemet me mushkëritë mund të shkaktohen përmes infeksioneve, alergjive dhe thithjes së duhanit. Në vijim ju paraqesim ilaçin e përgatitur shumë kohë më parë, që lufton astmën dhe problemet që ndërlidhen me mushkëri.

Përbërësit

-Gjysmë kilogrami qepë të kuqe

-Gjysmë kilogrami sheqer

-2 limona

-1,5 litër ujë

-7 lugë të mëdha mjaltë.

Përgatitja:

Sheqerin e ngrohni në enë metalike duke e përzier, më pas i shtoni qepën e copëtuar, e përzieni dhe i shtoni ujin. Të gjitha së bashku i zieni derisa nuk avullohet 1/3 e ujit. Më pas e lini të ftohet, shtoni lëngun e dy limonëve të shtrydhur dhe mjaltin dhe e përzieni mirë gjithë masën. E lini të qëndrojë dhe e vendosni në kavanoz. Do të ishte mirë që para secilës shujtë ta konsumoni nga një lugë të ilaçit. (Kosova Sot)

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...