Home Shëndetësi Infarkti i lidhur me ankthin

Infarkti i lidhur me ankthin

Pacientët me sëmundje të zemrës janë më të rrezikuar nga infarktet dhe vdekja, nëse vuajnë gjithashtu edhe nga ankthi, thuhet në një studim të publikuar në një revistë amerikane.

Në një studim të mbi 1 mijë personave me sëmundje të zemrës, studiuesit vunë në dukje rrezik më të rritur për 74 % te ata që vuajnë nga ankthi.

Studimi është publikuar në “Archives of General Psychiatry”, njofton BBC.

Më shumë studime nevojiten për të kuptuar lidhjen, deklaruan ekspertët britanikë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...