Home Shëndetësi Ja çfarë i bën kripa trupit tuaj

Ja çfarë i bën kripa trupit tuaj

2Shumë njerëz nëpër botë hanë shumë krip, por ndoshta nuk e keni ditur që sa e dëmshme është ajo për ju

Edhe nëse nuk e keni ditur, kripa është e fshehur në ushqimet që ne konsumojmë pothuajse çdo ditë, 75% e kripës që në e hajmë, është e fshehur në bukë, drithëra dhe ushqimet tjera të gatshme, transmeton Lajmi.net.

Konsumimi i kripës në sasi të mëdha mund të çojë në disa pasoja të mëdha për shëndetin tonë, si tensionin e lartë të gjakut, atak në zemër e shumë probleme tjera shëndetësore.

Pse kripa është e dëmshme për shëndetin tuaj?

Sa më shumë kripë që konsumojmë, aq më i lartë do të jetë tensioni i gjakut. Por kripa ka edhe anën e saj të mirë. Ajo ndihmon për të rregulluar përqendrimin e lëngjeve tona trupore, të cilat rrijnë në ekuilibër delikat. Po ashtu, kripa ndihmon që qelizat tona të absorbojnë lëngje ushqyese që janë të nevojshëm për muskuj të shëndetshëm

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Femrat që kanë këto inde në gjoks rrezikohen nga kanceri

Si mund ta verifikoni a jeni të rrezikuara? Agjencia e ushqimit dhe e pijeve ka propozuat që gjatë kontrollit në mamograf të fokusohen në rrezikun nga kanceri i gjirit ndaj të cilit deri tani pothuajse askush nuk i ka kushtuar kujdes – a kemi dendësi të vogël apo të madhe të indeve në gji. Gjinjtë e forta me inde të dendura...