Home Këshilla të ndryshme Ja çfarë nuk duhet të konsumojnë femrat

Ja çfarë nuk duhet të konsumojnë femrat

Për të pasur një trup sa më në formë është e rëndësishme që femrat të kujdesen të përzgjedhin ushqimin që konsumojnë.  Gjatë ushqyerjes ato duhet të eleminojnë disa ushqime, të cilat kanë ndikim negativ në organizmin e tyre. Ushqimet që duhet të shmangin janë;  Ushqimi i fërguar në yndyrë të thellë Patatet e skuqura dhe ushqimet e tjera të fërguara në yndyrë të thellë me siguri janë zgjidhja me e keqe e mundshme nga gjithçka që mund të hani. Më së miri është që ushqimin ta përgatisni në shpejtësi dhe atë në shumë pak vaj (më së miri me vaj ulliri).  Margarina me shumë kalori Margarina përmban shumë yndyra të pangopura të cilat në trupin tonë krijojnë kolesterolin e keq. Nëse ju pëlqejnë gjërat e tilla me të cilat lyhet buka, më mirë zgjidhni gjalpin sesa margarinën, sepse përmban yndyra të ngopura, të cilat rrisin HDL-në.  Buka e bardhë ngjitet për stomak Buka prej drithërave të papërpunuara është zgjidhje shumë më e mirë për tretje, sepse është e pasur me fibra dhe materie të tjera ushqyese.  Orizi i bardhë është përplot me "asgjë" E thënë thjesht kokrra e orizit të bardhë është e mbushur me "asgjë" nuk ka fibra, e as vitaminat e nevojshme, por prandaj ka indeks të lartë glikemik, çka do të thotë që me kohë mund të shkaktojë diabetin e tipit 2. Orizi integral përmban tri herë më shumë fibra dhe materie të tjera ushqyese dhe kështu është edhe i tretshëm më lehtë.  Sheqeri i bardhë pengon punën e sistemit të imunitetit A e keni ditur që sheqeri i bardhë, përveç që prish dhëmbët dhe gojën, pengon punën e leukociteve, rruazave të bardha të gjakut, të cilat janë përgjegjëse për mbrojtjen e organizmit të njeriut nga viruset dhe bakteret. Nëse dëshironi të hani diçka të ëmbël, zgjidhja më e mirë janë pemët, por nëse nuk i keni zëvendësim të denjë për ëmbëlsirat, hani çokollatë të zezë.Për të pasur një trup sa më në formë është e rëndësishme që femrat të kujdesen të përzgjedhin ushqimin që konsumojnë.

Gjatë ushqyerjes ato duhet të eleminojnë disa ushqime, të cilat kanë ndikim negativ në organizmin e tyre. Ushqimet që duhet të shmangin janë;

Ushqimi i fërguar në yndyrë të thellë
Patatet e skuqura dhe ushqimet e tjera të fërguara në yndyrë të thellë me siguri janë zgjidhja me e keqe e mundshme nga gjithçka që mund të hani. Më së miri është që ushqimin ta përgatisni në shpejtësi dhe atë në shumë pak vaj (më së miri me vaj ulliri).

Margarina me shumë kalori
Margarina përmban shumë yndyra të pangopura të cilat në trupin tonë krijojnë kolesterolin e keq. Nëse ju pëlqejnë gjërat e tilla me të cilat lyhet buka, më mirë zgjidhni gjalpin sesa margarinën, sepse përmban yndyra të ngopura, të cilat rrisin HDL-në.

Buka e bardhë ngjitet për stomak
Buka prej drithërave të papërpunuara është zgjidhje shumë më e mirë për tretje, sepse është e pasur me fibra dhe materie të tjera ushqyese.

Orizi i bardhë është përplot me “asgjë”
E thënë thjesht kokrra e orizit të bardhë është e mbushur me “asgjë” nuk ka fibra, e as vitaminat e nevojshme, por prandaj ka indeks të lartë glikemik, çka do të thotë që me kohë mund të shkaktojë diabetin e tipit 2. Orizi integral përmban tri herë më shumë fibra dhe materie të tjera ushqyese dhe kështu është edhe i tretshëm më lehtë.

Sheqeri i bardhë pengon punën e sistemit të imunitetit
A e keni ditur që sheqeri i bardhë, përveç që prish dhëmbët dhe gojën, pengon punën e leukociteve, rruazave të bardha të gjakut, të cilat janë përgjegjëse për mbrojtjen e organizmit të njeriut nga viruset dhe bakteret. Nëse dëshironi të hani diçka të ëmbël, zgjidhja më e mirë janë pemët, por nëse nuk i keni zëvendësim të denjë për ëmbëlsirat, hani çokollatë të zezë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...