Home Këshilla të ndryshme Ja çfarë përfitoni nga limoni dhe kanella

Ja çfarë përfitoni nga limoni dhe kanella

Ja çfarë përfitoni nga limoni dhe kanellaLimoni dhe kanella, që të dyja kanë vetitë e tyre shëndetësore. Për shembull, limoni është i njohur për aftësinë e tij për të rritur sistemin imunitar, ç’helmoj trupin , trajtimin e tretjes , përshpejtuar tharjen e blemishes , zvogëlojë pamjen e shenjave dhe plageve dhe për të promovuar humbje peshe .

Nga ana tjetër , kanella është admiruar për vetitë e saj antibakteriale , fuqi anti – kancerogjene, aftësia per kontrollin e sheqerit në gjak , sindromi i zorrëve nervoz (IBS ) reduktimin e aftësive dhe shumë të tjerë .

Kombinojini këta të dy dhe ju keni një nga përzierjet shëndetësore më të dobishme të planetit. Vazhdo leximin për të ditur gjëra të ndryshme të mrekullueshme që përzierja e limonit dhe kanellës mund të ofrojë .

Shërimi i pucrrave ose akneve
Duke shtuar disa pika lëng limoni në një lugë çaji pluhur kanelle rezulton në një paste që është shumë efektive në largimin e akneve dhe puçrrave në fytyre . Përbërja antibakteriale e kanellës shëron infeksionin , ndërsa aciditeti i lëngut të limoni jo vetëm përshpejton tharjen e blemishes , por poashtu minimizon dhëmbëzat. Thjesht aplikoni këtë paste në ato vende ku keni probleme. Pastaj lajeni me ujë pas rreth 15 minuta.

Liron dhimbjet e nyjeve
Miliona njerëz në të gjithë botën janë ngacmuar nga artriti . Nëse këto nyje kufizojnë një varg tuaj të levizjes dhe aktivitetet e përditshme fizike, ju mund të përfitoni nga marrja e kombinimit të lëngut të limoni dhe kanellës . Çdo mëngjes , pini një gotë ujë me 2 luge pluhur kanelle, 1 lugë çaji mjaltë dhe një limon te shtrydhur . Kjo shpikje anti – artrit duhet të merret para mëngjesit tuaj .

Eliminimi i peshës së tepërt
Në vend se të përdorni shtojca per humbje peshe që tentojnë të prodhojnë një shumëllojshmëri të efekteve anësore , është një ide e mirë për një qasje më të natyrshme për të përshpejtuar uljen e kilogramëve të padëshiruar . Lëngu i limonit është i njohur të ketë veti që bëjnë djegien e yndyrës, ndërsa kanella besohet të përshpejton normën e metabolizmit , duke shkaktuar që të djeg më shumë kalori dhe yndyrë . Duke shtuar lëng limoni dhe pluhur kanelle në një filxhan çaji jeshil është e thënë që bënë mrekulli .

Mjet për trajtimin e kollës dhe të ftohtit
Lëngu i limonit është i mbushur me vitaminë C që ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe të shkurtojnë jetëgjatësinë e një infeksioni . Pluhuri i kanellës, nga ana tjetër , është i aftë për vrasjen e bakterieve dhe viruseve. Kjo është arsyeja pse duke kombinuar të dy në mënyrë që të shërohet shumë më shpejt nga kollë apo të ftohtë . Nëse sëmundja është duke ju dhënë dhimbje dhe të skuqura ne fyt ,atëherë rekomandohet të shtoni mjaltë në këtë përzierje anti – kollë dhe anti ftohje.

Eliminimi i linjave të bukura dhe rrudhave
Disa nga zgjidhjet më të efektshme kundër plakjes në treg mund të vijnë me çmime shumë të larta . Ju nuk duhet të përfundoni pa para vetëm që të dukeni më i ri, pasi që lëngu i limonit dhe pluhuri i kanellës janë të aftë t’ju bëjnë të dukeni më të ri. Krijojeni një krem të fuqishëm anti-plakje, duke shtuar disa pika lëng limoni në pluhur të kanellës . Butësisht shpërndajeni në fytyrë dhe lëreni atë aty për disa minuta për të lejuar antioksidantët e limonit për të shëruar lëkurën dhe kanellën për të përmirësuar pamjen e linjave të bukura dhe rrudhave .

Pastrimi i Kafkës dhe flokëve
Për shkak që lëngu i limonit është i mbushur me vitaminë C , është një zgjidhje të shkëlqyer për shërimin e kafkës . Aciditeti i butë ndihmon në evitimin e yndyrës së flokut dhe e bën flokun të shkëlqejë. Pluhuri i kanellës , nga ana tjetër ,i ofron ushqim kokës dhe lulëzim . Fërkojeni koken me lëngun e limonit dhe kanellën, para përdorimit të shamponit, kjo ju lejon një pastrim të thellë të kokës suaj , duke rezultuar në flokë më të shëndetshme .

Ç’helmim te Trupit
Nga koha në kohë , trupi juaj ka nevojë për ndihmë në t’i larguar toksina që janë akumuluar brenda . Lëngu i limoni është i njohur të jetë shumë i dobishëm për mëlçinë, organin tuaj primar për pastrimin dhe detoksifikimin . Pluhuri i Kanellës është i njohur për përmbajtje antioksidantë që neutralizoj radikalet e lira dhe parandalojnë dëmtimin qelizor. Me kombinimin e të dyjave , heqja e toksinave të dëmshme mund të bëhet shumë efektive për trupin tuaj.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...