Home Këshilla të ndryshme Ja çfarë shëron lakërishta

Ja çfarë shëron lakërishta

Ja çfarë shëron lakërishtaLakërishta është bimë e harruar, për të cilën ekspertët pohojnë se është një nga më të shëndetshmet në botë. Fjala është për perime që përmban vitamina dhe minerale esenciale, si hekuri.

Nëse është për t’ju besuar hulumtimeve, kjo bimë përmban më shumë hekur se sa spinaqi dhe më shumë vitaminë C se disa agrume. Pos materieve ushqyese, lakërishta ka edhe shumë veti shëruese. Në fakt, sipas studimit të fundit, është vërtetua se kjo bimë parandalon dhe zvogëlon stresin oksidues, po ashtu e pastron edhe gjakun, përmirëson oreksin dhe pastron helmet, trasmeton gazeta Kosova Sot

Njerëzit e pinë shpesh lëngun nga lakërishta, prandaj sugjerohet tretja në ujë në masën 1: 5. Sasia e dozës është një gotë në çdo disa ditë, jo më shumë. Lëngu i lakërishtës mund të përdoret në shërimin e gjendjeve të lëkurës dhe flokut. Aplikojeni lëngun në hapësirat e dëmtuara, në formë lëngu apo kompresave dhe në mënyrë të hatashme mund ta zgjidhni problemin me humbjen e flokut dhe problemet e shfaqura anë lëkurë. Për kompresë nga kjo bimë thyeni pak gjethe dhe e përzieni me alkool, më pas e aplikoni aty ku keni nevojë dhe e shtrëngoni me fashë. Kompresën e lini të veprojë disa orë, kur ta hiqni, hapësirën e pastroni me ujë të ftohtë. Lakërishta mundet të ndalojë rritjen e tumoreve dhe metastazës, ndalon shumë probleme kardiovaskulare dhe parandalon përhapjen e kancerit të gjirit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...