Home Shëndetësi Ja cila është mënyra e duhur për heqjen e dyllit nga veshi

Ja cila është mënyra e duhur për heqjen e dyllit nga veshi

Dylli është një substancë që formohet në veshin e brendshëm dhe e mbron atë nga bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë.

Një ndër mënyrat më praktike për pastrimin e tyre është përdorimi i kunjave të pambukut. Ajo që nuk dini është se ky lloj pastrimi mund të rezultojë shumë i rrezikshëm për shëndetin.

Për këtë arsye ju propozojmë të përdorni metodën e mëposhtme. Ju nevojiten një lugë gjelle kripë e jodizuar dhe një filxhan çaji me ujë oksigjenuar. Hidhni kripën në ujin e oksigjenuar dhe përziejeni derisa të tretet. Më pas zhysni në të një copë pambuku. Afroni pambukun afër veshit dhe shtrydhni disa pika.

Kërceni duke e mbajtur kokën në njërën anë në pozicion që lëngu të penetrojë në kanalin e veshit dhe ta zbusë dyllin. Më pas bëni të njëjtën gjë edhe me veshin tjetër. Dylli dhe papastërtitë e tjera do të shkrihen menjëherë.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...