Home Shëndetësi Ja disa arsye përse duhet të pini kafe

Ja disa arsye përse duhet të pini kafe

kafejaBesohet që kafeja të mban lëkurën e shëndetshme. Antioksidantët e saj janë të njohur si parandalues së kancerit të lëkurës. Redukton sëmundjen e ekzemës, dhe aknet.

Përmirëson funksionimin e enëve të gjakut. Kur është e pranishme kofetina në gjak rritet oksidi nitrik në endothelium, që përmirëson muskujt vaskularë. Studimet sugjerojnë se nëse  për 8 javë pini kafe gjatë gjitë kohës rritet ndjeshëm presioni i gjakut.

Përmirëson kolesterolin, kafeja ashtu si çaji përmban shumë antioksidantë. Ato që janë të pranishëm tek kafeja mund të rrisin HDL (Kolesterol i mirë) dhe mundëson uljen e inflamacionit që ka lidhje me sëmundjet e zemrës.

Redukton diabetin, parandalon sëmundjen Parkinson, parandalon dhembjet e kokës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...