Home Këshilla të ndryshme Ja disa nga shenjat e lodhjes kronike

Ja disa nga shenjat e lodhjes kronike

lodhjakronikeFemrat katër herë më shumë vuajnë nga lodhja kronike në krahasim me meshkujt. Për të zbutur simptomat e tij, nevojitet që të ndryshoni shprehitë jetësore dhe të ushqeheni shëndetshëm, ja disa simptoma që sinjalizojnë në lodhjen kronike,transmeton gazeta Kosova Sot.

NUK MUND TË FLINI OSE TË ZGJOHENI GJATË NATËS

Rreth 80 për qind e njerëzve që vuajnë nga lodhja kronike kanë problem me gjumin. Kjo manifestohet si pamundësi të zhyteni në gjumë, shpeshherë është i ndërprerë. Kur të zgjohemi nga gjumi, shpeshherë ndihemi thuajse nuk kemi fjetur fare.

VËSHTIRË PËRQENDROHENI

Ekzistojnë shenja të tjera të lodhjes kronike, si pamundësi në përqendrim dhe shfaqja e gjërave që pengojnë për ta përfunduar një punë tjetër. Personat me lodhje kronike ndjejnë sikurse janë të mbuluar me mjegull, thuajse trupi dhe truri u janë lodhur.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...