Home Shëndetësi Ja disa nga simptomat para sulmit në zemër

Ja disa nga simptomat para sulmit në zemër

Ja disa nga simptomat para sulmit në zemërAtaku kardiak shfaqet zakonisht kur bllokohen enët e gjakut, ndërsa shenjat paralajmëruese paraqiten disa javë para se të ndodhin.

Arteriet janë ato që mbartin gjakun e pasur me oksigjen në zemër dhe kur ato bllokohen, muskujt e zemrës privohen nga paisja me oksigjen dhe zemra humbet funksionin e duhur.

Ka një listë të gjatë të faktorëve që kontribuojnë në këtë gjendje të rrezikshme për jetën, por ndër më kryesoret mund të përmendim zakonet e këqija të të ushqyerit, pasiviteti, duhanpirja, nivelet e larta të kolesterolit, dhjamosja e zemrës etj.

Zakonisht sulmet e zemrës japin shenja paralajmëruese disa javë para se të ndodhin.

Edhe pse ato mund të duken të parëndësishme, në fakt mund të paralajmërojnë për dështim të zemrës.

Ja disa nga këto simptoma:

-Dhimbje gjoksi
-Dhimbje shpine
-Dhimbje në krahun e majtë
-Siklet në nofull
-Lodhje kronike

Sigurisht që këto shenja mund të paralajmërojnë edhe për ndonjë sëmundje tjetër, por është e rëndësishme që mos t’i mënjanoni asnjëherë dhe të konsultoheni me mjekun.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shafrani i Indisë, një bimë çudibërëse

Shafrani i Indisë po konsiderohet si një ilaç në mjekësi. Kjo bimë njihet mijëra vjet më parë në Indi, duke u përdorur përveçse si një erëz aromatike edhe si një bimë mjaft e efektive medicionale me përfitime të shumta shëndetësore. Përbërja shafranit nga kurikumi, ka bërë që shkencëtaret ta krahasojnë kurikumin me medikamente anti- inflamatore, por pa efekte anësore, sidomos për...