Home Modë & Estetikë Ja lëngu që ua kthen flokëve ngjyrën

Ja lëngu që ua kthen flokëve ngjyrën

Ja lëngu që ua kthen flokëve ngjyrënFlokët e thinjura mund të jenë shenjë e mungesës së faktorëve të ndryshëm ushqimorë, apo të paralajmërojë shfaqjen e ndonjë sëmundjeje.

Ngjyra e flokëve është më shumë se çështje estetike. Ajo na tregon për disa mangësi në organizëm, apo edhe për ndonjë sëmundje. Shkencëtarët thonë se thinjat paraqiten si pasojë e prodhimit më të vogël të melaninës nga qelizat e rrënjëve të flokëve, por mjekësia tradicionale kineze thotë se flokët pasqyrojnë “fuqinë” e gjakut dhe të organeve të brendshme, sikur që janë veshkat. Ushqimet që e forcojnë gjakun dhe veshkat janë klorofili, melasa e sheqerit, farat e zeza të susamit, algat “hijiki”, hithrat, e sidomos bari i grurit (gruri i sapombirë).

Lëngu që ua kthen flokëve ngjyrën

Konsumimi i rregullt i lëngut të barit të grurit na ofron shumë përparësi, ku njëra prej tyre është ngadalësimi i thinjave të flokëve dhe kthimi i ngjyrës natyrore të tyre.

Lëngu i barit të grurit është edhe një pastrues i mirë i gjakut.

Si ta përfitoni këtë lëng?

Barin e grurit mund ta mbillni edhe vetë në shtëpi, por mundeni edhe ta blini në dyqanet e ushqimeve të shëndetshme.

Përbërësit:

– 30 ml lëng të barit të grurit;

– 1 filxhan pemë të grira, sipas dëshirës;

– 1 filxhan lëng limoni;

– 1 lugë mjaltë;

– pak ujë.

Këta përbërës i futni në bluarës elektrikë dhe i bluani.

Përdoreni këtë pije çdo ditë, 1-2 herë, dhe përcilleni përmirësimin e gjendjes së flokëve tuaj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...