Home Këshilla të ndryshme Ja pse duhet të flemë herët

Ja pse duhet të flemë herët

Ja pse duhet të flemë herëtNe kalojmë një të tretën e jetës në gjumë, kështu që më mirë të flemë sa duhet dhe të shijojmë të mirat që na sjell gjumi i rehatshëm dhe i mjaftueshëm.

Shikoni se çfarë të mira kemi nëse flemë herët:

Energji

Ne gjithmonë kërkojmë mënyra si të jemi më produktiv dhe një ndër to është të shkojmë në shtrat në kohën e duhur. Kur zgjoheni në mëngjes, ju do të ndiheni të motivuar dhe energjik për aktivitetet e ditës. Kur flini sa duhet, nuk do të ndiheni të lodhur gjatë ditës.

Bukuri

Gjumi i herësh është i mirë për lëkurën. Kozmetika mund të bëjë mrekulli në fytyrën tuaj, por nëse dëshironi të keni shëndet të mirë dhe lëkurë të pastër, investoni në orë gjumi, sepse gjatë gjumit lëkura juaj rifreskohet dhe rigjenerohet.

Menaxhimi i kohës

Është e ditur se sa më herët të flini, më herët do të zgjoheni. Nganjëherë mendojmë se si dita nuk ka më shumë se 24 orë, por kjo vjen si pasojë e mos menaxhimit të kohës. Një mënyrë për të qenë më produktiv është të zgjoheni herët.

Disponim i mirë

Kushtoni kohë mëngjesit. Një kafe e mirë në shtëpi do t’ju bëjë më të lumtur. Zgjohuni herët dhe pini kafen e mëngjesit me më të dashurit tuaj, do të keni mjaft kohë për të shkuar në punë.

Kontrollim i peshës

Disa njerëz që mbajnë dieta dhe ushtrojnë, prapë nuk humbin peshën e duhur. Kjo është shkak i gjumit. Kur rrimë natën vonë, uritem dhe hamë ushqim të padëshiruar, kështu të nesërmen ndihemi fajtor për këtë.

Plakje e ngadalshme

Pagjumësia ndikon në rrudhat e fytyrës, të cilat shtojnë dhe disa vite  fytyrës tuaj.  Gjumi i mirë jo vetëm se do t’ju shtojë bukurinë por edhe jetën.

Ju mbron nga sëmundjet

Gjumi i mirë mund të ndalojë obesitetin, shtypjen e lartë të gjakut, kokë dhimbjen, mungesën e koncentrimit dhe shumë sëmundje të tjera.

Kushtoni rëndësinë e duhur orëve të gjumit, për një jetë më të shëndetshme.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...