Home Këshilla të ndryshme Ja pse duhet të konsumoni tre kafe në ditë

Ja pse duhet të konsumoni tre kafe në ditë

5Tre kafe në ditë ulin rrezikun për tu prekur nga dementia, (një lloj sëmundje mendore që nënkupton dëmtimin dhe prekjen fizike të trurit), sipas shkencëtarëve.

Konsumi i kontrolluar i kafeinës parandalon formimin e gjendrave toksike në tru që lidhen me sëmundjen e Alzheimer.

Por një raport i ri tregon se konsumi i kafes për një kohë të gjatë ndihmon për të furnizuar trupin me antioksidante të fuqishëm që rregullojnë funksionin njohës.

Gjithashtu, kafja parandalon sëmundjen e Parkinson dhe çrregullime të tjera neurologjike, zbuloi një analizë e realizuar nga gjashtë prej kompanive më të mëdha në Europë të prodhimit të saj, (illycaffè, Jacobs Douwe Egberts, Lavazza, Nestlé, Paulig, dhe Tchibo).

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...