Home Këshilla Seksuale Ja pse keni dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale

Ja pse keni dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale

Ja pse keni dhimbje gjatë marrëdhënieve seksualeSeksologu Yvonne K. Fulbright ka rrëfyer për Marie Claire sesi të shpëtoni vagjinën dhe jetën tuaj seksuale. Ja problemet e mundshme gjatë marrëdhënieve seksuale:
Ja 10 arsye se përse keni dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale.

1 – Nuk jeni lubrifikuar mjaftueshëm
Edhe pse vagjina juaj është një vetlubrifikues natyral, ju duhet të përdorni lubrifikues sepse në të kundërt do të vuani nga thatësia.

2 – Jeni alergjik ndaj lodrave të seksit ose produkteve të tjera
Meqenëse jemi këtu: ju nuk duhet të shkoni në një seks shop dhe të merrni lodrën më të lirë! Madje edhe lubrifikantët kanë në përbërje të ndryshme, të cilat mund të dëmtojnë balancën e Ph në vagjinë. E njëjta gjë vlen edhe për produktet të tjera si prezervativi. Nëse ndjeni ndonjë lloj irritimi pas përdorimit, provoni t’i përmbaheni produkteve me bazë natyrale dhe të shihni sesi ndikojnë në trupit tuaj.

3 – Qime nën lëkurë
Ndonjëherë një depilim i dështuar i bikinit mund t’ju lërë më puçrra të pakëndshme, të cilat mund të jenë të dhimbshme kur ka fërkime. Nuk mund të bëni shumë në ato momente, thjesht pastrojini ato vetë.

4 – Jeni duke praktikuar pozicionin e gabuar
Fajësojmë librat e Kamasutrës për pozicionet seksuale që na mësojnë, por ndonëse është shumë mirë të eksperimentoni dhe të devijoni nga rutina e përditshme, ndonjë pozicion seksual i caktuar thjesht nuk bën për ju.

5 – Përmasat e mëdha të partnerit
Kur vjen puna te penetrimi, ndoshta ‘arma’ e tij nuk përputhet me ‘kutinë tuaj të pistoletës’. Thënë ndryshe ju duhet fillimisht të çliroheni dhe të nisni me lëvizje të thjeshta, provoni psh. pozicionin e misionarit.

6 – Sapo keni lindur
Së pari, nëse dëshira juaj seksuale mund të kthehet menjëherë pas lindjes, lum si ju! Por kujdes: Që kur vagjina juaj në thelb është ‘shkatërruar’ (duke sjellë në jetë një mrekulli:), trupi juaj ka nevojë për kohë për t ‘ju kthyer lavdisë së mëparshme. Disa mjekë sugjerojnë se 4-6 javë pas lindjes është në përgjithësi normale për ju t’i riktheheni zakoneve në shtrat, por kjo varet nga trupi juaj.

7 – Keni infeksione të transmetueshme apo sëmundje inflamatore
Infeksionet ta shpifin. Sëmundjet inflamatore ta shpifin. Herpersi ta shpif. Merrni informacion se me kë jeni duke fjetur dhe bëni rregullisht teste nëse nuk jeni në një marrëdhënie monogame.

8 – Jeni e virgjër
Nëse e keni kursyer veten për momentin e duhur, duhet ta dini se ju presin disa siklete të vogla. Në fund të fundit, himeni (cipa e virgjërisë) është një mur fizik që bllokon hyrjen.

9 – Nuk keni bërë seks për një kohë të gjatë
Këtu lufta është e vërtetë. Seriozisht nëse nuk e praktikoni atë, do e humbisni, shkruan Anabel. Nuk po themi se ju duhet të vendosni seksin në agjendën tuaj, por është normale të keni dhimbje nëse nuk e keni praktikuar që nga sezoni i parë i “Game of Thrones” (2011)

10 – Kaloni direkt te seksi
Harroni çdo skenë seksi që keni parë më parë te “50 Shades of Grey”, Nicholas Sparks, etj. Duke kaluar direkt te seksi mund të krijoni fërkime të panevojshme mes vagjinës suaj dhe organit të partnerit. Ndiqni mençurinë e breshkave: Dalë ngadalë!

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...