Ja pse të konsumoni mollë i bën mirë shëndetit tuaj

6Një nga shprehjet më të njohura është që një mollë në ditë dhe mjeku do qëndrojë larg jush.

Molla është një nga frutat më të konsumuar në botë dhe e ka origjinën nga Azia Qëndrore.

Molla përmban sasi të madhe të Vitaminës A, Vitaminës B1, Vitaminës B2, Vitaminës B6 dhe acid folik.

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar. Gjithashtu, mollët përmbajnë sasi të vogël të mineraleve si kaliumi, fosfori, kalciumi dhe kaliumi.

Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut, shkruan Gazeta Mapo, trasnmeton lajmi.net.

Por, për më shumë, kuptoni përmes kësaj liste 16 arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë:

Zvogëlon kolesterolin
Parandalon sëmundjen e Alzheimerit
Parandalon sëmundjen e diabetit
Parandalon kancerin e zorrëve
Rrit sistemin imunitar
Parandalon sëmundjet e syve
I jep shkëlqim lëkurës suaj
Mbron dhëmbët tuaj
Zbardh dhe i mban dhëmbët e shëndetshëm
Parandalon sëmundjet e frymarrjes
Parandalon sëmundjen e Parkinsonit
Mban nën kontroll tensionin e lartë të gjakut
Ju ndihmon të humbni kilogramët e tëpërt
Mbron eshtrat
Është frut i mirë për trurin tuaj
Trajton aneminë.