Home Këshilla të ndryshme Ja sekreti i femrave indiane për flokë të gjatë, të dendur dhe...

Ja sekreti i femrave indiane për flokë të gjatë, të dendur dhe të shëndetshëm

Ja sekreti i femrave indiane për flokë të gjatë, të dendur dhe të shëndetshëmFlokët janë gjysma e bukurisë së femrës. Ato duan kujdes dhe trajtime të duhura për të qëndruar të shëndetshme dhe të gjatë.

Indianet janë të shquara për flokët e gjatë, të dendur e plot shkëlqim, ja sekretet e tyre:

Xhel Aloe Vera: indianët e kanë përdorur Aloe Veran si bimë medicinale që mijëra vjet më parë.

Xheli i Aloe Vera përmban më shumë se 20 vitamina, përfshirë këtu vitaminën A, B1, B2, B6, B12, C, E etj. Vitaminat e gjendura në këtë bimë rrisin qarkullimin e gjakut në kokë dhe stimulojnë rritjen e flokëve e daljen e flokëve të reja, transmeton shendeti.al.

Shpëlarja e kokës me ujë të ftohtë: nxehtësia i bën flokët të duken më të ashpra dhe i dobëson ato. Lajeni kokën me ujë të vakët dhe më pas shpëlajeni atë me ujë të ftohtë.

Maska me vezë: vezët janë të mbushra me proteina të cilat stimulojnë daljen e flokëve të reja dhe forcimin e tyre. Përzieni 1 kokërr vezë me 2 lugë kos dhe mbajini në flokë për 1 orë. Maskën mund ta përdorni 1 herë në javë.

Vajrat esenciale: indianët janë të njohur për erëzat e pafundme që përdorni dhe vajrat ecenciale. Vaji i rozmarinës, vaji i livandos, vaji i qitros janë shumë efektive në trajtimin e majave të dyfishta dhe ju japin shkëlqim flokëve. Në shampon që përdorni për të larë flokët hidhni 15 pika vaj esencial.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...