Home Këshilla të ndryshme Ja shkaktari kryesor i prishjes së dhëmbëve

Ja shkaktari kryesor i prishjes së dhëmbëve

Ja shkaktari kryesor i prishjes së dhëmbëvePrishja e dhëmbëve është një shqetësim për të gjithë prandaj është e rëndësishme që herë pas here të kujdesemi dhe të kushtojmë vëmendjen e duhur ndaj shëndetit të tyre.

Sipas disa eksperimenteve të kryera nga shkencëtarët u vërejt se një nga shkaktarët kryesorë që ndikonin në prishjen e dhëmbëve dhe ngjyrosjen e tyre (të verdhë) ishin pijet e gazuara dhe të ëmbla.

Përmes një eksperimenti që ato zhvilluar duke vënë 5 dhëmbë në një gotë pije freskuese me gaz dhe i lanë aty për 5 ditë.

Rezultatet ishin tmerruese, dhëmbët jo vetëm kishin marrë ngjyrë, por dhe ishin dëmtuar.

Ishte interesant fakti, që ndryshimet në dhëmb filluan të shfaqeshin që pas një ore, transmeton albeu.com.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...