Home Modë & Estetikë Ja si mund t’i zhdukni rrudhat në fytyrë

Ja si mund t’i zhdukni rrudhat në fytyrë

Ja si mund t’i zhdukni rrudhat në fytyrëTë gjitha trajtimet dhe kremrat anti-rrudhë mund të jenë të shtrenjta, por një pjesë e mirë e tyre përmbajnë edhe kimikate të dëmshme.
Në vend të tyre, në shtëpi mund të përgatitësh një maskë shumë të thjeshtë për fytyrë me përbërës kryesor kakaon, shkruan shendeti.com.

Për shkak të sasisë së lartë të antioksiduesve, kakao mund të ndihmojë në parandalimin e rrudhave, dhe i jep lëkurës shkëlqim dhe hidratim.

Ajo mbron gjithashtu lëkurën nga infeksionet bakteriale dhe virale.

Ja receta për këtë maskë:

1 avokado

2 lugë gjelle kakao pluhur

2 lugë çaji mjaltë

1 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Fillimisht qëroni avokadon dhe e vendosni në një enë.

Copëtojeni me një pirun dhe pastaj shtoni ingredientët e tjerë. Mund të përdorni shtrydhësen ose një blues nëse doni.

Përzieni ingredientët derisa të formohet një pastë e lëngshme.

Aplikojeni këtë maskë në fytyrë dy herë në javë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...