Home Këshilla të ndryshme Ja si të tërhiqni lëkurën e varur

Ja si të tërhiqni lëkurën e varur

Ja si të tërhiqni lëkurën e varurLëkura varet dhe humbet elasticitetin e saj kur shtoni në peshë dhe bini në peshë në mënyrë drastike.

Lipostucioni është një nga zgjidhjet e këtij problemi, por përveçse është i kushtueshëm mund t’ju shkaktojë edhe efekte anësore. Ndiqni këto hapa të thjeshtë dhe lëkura do të fitojë elasticitetin e saj në çdo zonë të trupit.

Ushqehuni shëndetshëm:Shmangni ushqimet e yndyrshme dhe ato të shpejta, konsumoni ushqime me përbërës të rëndësishëm si minerale, vitamina, fibra e karbohidrate të shëndetshme.

Bëni aktivitet fizik:Përpiquni të aktivizoni muskujt ku keni probleme me varjen e lëkurës. Nëse këtë problem e keni në zonën abdominale atëherë bëni ushtrime specifike për këtë zonë.

Pini ujë: uji e mban lëkurën gjithmonë të hidratuar si dhe largon toksinat dhe mbeturinat e depozituara në trup. Pini sasi të konsiderusehme uji në varësi të peshës trupore.

Aplikoni lëng kastraveci: Shtrydhni një kastravec dhe lyeni zonat problematike. Përdoreni këtë proçedurë 2 herë në ditë derisa të shikoni rezultatet e dëshiruara. Përveç lëngut të kastravecit përdorni edhe kremra me efekt shtrëngues, me Q10.

Përdorni vajra esencialë dhe bëni masazh: vaji jojoba, vaji avokado dhe vaji i farave të rrushit janë shumë të mirë për tërheqjen e lëkurës dhe forcimin e saj. Bëni masazh per 15­20 minuta në këtë zonë dhe aplikoni vajrat esencialë 2 herë në ditë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...