Home Këshilla të ndryshme Ja si t’i shëroni thembrat e çara

Ja si t’i shëroni thembrat e çara

Ja si t’i shëroni thembrat e çaraPërveç që kanë pamje të keqe, thembrat e çara edhe shkaktojnë dhimbje.

Fatmirësisht, përbërësi i zakonshëm që gjendet në kuzhinë mund të ketë efekte shëruese në thembrën tuaj. Kjo pasi që soda e bukës ka veti antiseptike që reagojnë kundër infeksioneve në thembrat tuaja.

Soda e bukës jo vetëm që është efektive për sëmundjet e lëkurës, por është edhe e lirë dhe përdorimi i rregullt ua bën këmbët e buta.

Përbërësit:

– Tri lugë gjelle sodë buke

– Katër deri pesë litra ujë

Përgatitja:

Filloni duke e përzier sodën e bukës me ujë të nxehtë dhe futni këmbët në ujë për 10-15 minuta.

Kur këmbët të jenë zbutur mirë, pastroni ato me ujë të nxehtë, leni të thahen dhe lyeni me krem apo vazelinë.

Koha më e mirë për ta bërë këtë është para se të flini dhe për rezultatet më të mira duhet ta përsëritni këtë çdo ditë për një javë!

Pasi ta bëni për një javë, pushoni pesë ditë dhe përsëriteni prapë trajtimin. Duhet t’i kompletoni tri trajtime të tilla për t’i bërë këmbët mjaftueshëm të buta.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

A po merrni mjaftueshëm vitamina dhe minerale

Secili prej nesh ka nevojë për dhjetëra vitamina dhe minerale, për të arritur shëndetin optimal. Por, si mund të mësoni nëse po konsumoni mjaftueshëm? Marrja e vitaminave dhe mineraleve mund të jetë një çështje sfiduese, për arsyet e mëposhtme: Numri i madh i vitaminave dhe mineraleve Më shumë se 31 vitamina thelbësore dhe minerale duhet të konsumohen rregullisht. Por, vështirë se dikush ka kohën...