Home Shëndetësi Ja simptomat e kancerit te prostates

Ja simptomat e kancerit te prostates

Disa analiza te gjakut dhe te urines lejojne te shihet se sa i avancuar eshte ky lloj tumori, ne menyre qe te behet dhe trajtimi i tyre

Si duhet te dallohet kanceri i avancuar i prostates, qe kercenon jeten e nje pacienti nga nje kancer i ngadalte, kur mjafton nje ekzaminim i thjeshte? Shume ekipe shkencetaresh kane identifikuar disa nga te dhenat e gjakut dhe urines qe duhet te japin nje pergjigje per rrezikshmerine e nje tumori ne prostate.

Te besh nje trajtim mjekesor duke iu pergjigjur rendesise se semundjes, do te thote qe te kemi nje ulje deri ne 3 per qind te rrezikshmerise. Mjeket amerikane te qendres Fred Hutchinson kane treguar se nje panel i perbere ne 5 variante gjenetike ishin te lidhura me rrezikshmerine e larte te evolucionit fatal. Si perfundim ata treguan se tek ata persona qe ka 4 ose 5 variante gjenetike, kane nje rrezikshmeri me te larte per t’u prekur nga tumor i postatit, ndersa ate qe kane nje ose 2 variante preken me pak.

Ndersa nje grup tjeter shkencetaresh jane perpjekur t’i japin nje zgjidhje duke bere disa analiza te urines. Nje nga treguesit e urines, e quajtur PCA3, lejon te kuptohet rreziku i kancerit te prostates te disa individe dhe te jep nje pergjigje me te sakte pas berjes se biopsise. Treguesi tjeter, i quajtur gjeni i perhapjes, eshte dicka e vecante qe gjendet ne 50 per qind te rasteve te personave te prekur nga kanceri i prostates. Duke i kombinuar te dy keta elemente, ekipi amerikan ka arritur te jape nje pergjigje per rrezikshmerine e postatit dhe te tregoje se deri ne cfare shkalle eshte i prekur nj paciente.

Sipas mjekeve, keto studime jane te rendesishme, te pakten ne tre nivele. I pari eshte diagnostikimi, duhen gjetur si fillim personat te cileve duhet t’u propozojme qe te kryejne nje biopsi. Duhet te ndahen pacientet sipas evoluimit te semundjes se tyre dhe ne fund duhet te arrihet ne trajtime qe te kene si qellim trajtimin qe te veprojne ne rruget molekulare te cilat kane cuar ne krijimin e kancerit.

Sipas mjekeve, ka disa faktore qe na ndihmojne qe te kuptojme me mire evoluimin e ketij tumori. Nuk duhet te harrojme gjerat e vogla. Pasi nje nga gjerat kryesore qe duhet te kemi parasysh eshte qe te veme re nese ne familjen tone dikush nga te afermit tane kane vuajtur nga tumori i postatit, por pa harruar se dhe keto analiza te gjakut dhe te urines mund te na japin nje pergjigje paraprake.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...