Home Këshilla të ndryshme Jepet alarmi për limonin te pijet në lokale

Jepet alarmi për limonin te pijet në lokale

Jepet alarmi për limonin te pijet në lokaleKa shumë persona që nuk e pranojnë akullin në lokale për shkak të denoncimeve të shumta në lidhje me ruajtjen e tij, por së fundmi është dhënë alarmi edhe për limonin.

Ekspertët bëjnë me dije se në fetat e limonit që banakierët na vënë në gotat e pijeve, ka mikrobe të shumta, pasi limoni pothuajse asnjëherë nuk lahet në mënyrën e duhur.

Studiuesit kanë gjetur në studimin e tyre se pothuajse 70% e mostrave që analizuan, përfshinin 25 lloje të ndryshme mikrobesh.

“Mikrobet e gjetura në mostrat e limonit në studimin tonë, kanë të gjitha potencial për të shkaktuar sëmundje infektive në vende të ndryshme të trupit”, thonë hulumtuesit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...