Home Këshilla të ndryshme Joga, nje element efikas kunder merzise

Joga, nje element efikas kunder merzise

Ne momentet e veshtira jetesore, kur vuajme per humbjen e personave te dashur, kur jemi te semure, apo kemi ndonje krize, te secili prej nesh paraqitet deshira per t’u terhequr ne vetvete.

Ne situata te tilla, na nevojitet pushimi, por edhe ushtrimet e lehta, te cilat mund te sjellin lehtesim dhe nje shikim pozitiv ndaj botes. Studimet tregojne se 20 minuta ne dite ushtrime te joges ndikojne ne aspektin psikik, sikur edhe seancat me psikoterapeute, meqe na ndihmojne qe ta pranojme veten tone, ashtu si jemi.

Disa studime shkencore kane treguar se njerezit qe rrine ulur gjate per nje pjese te gjate te dites, jane me te prire qe te trashen, si dhe jane me te rrezikuar nga semundjet e zemres, gje qe mund te shkaktoje vdekje te parakohshme.

Fiziologu Mark Hamilton pohon se midis qendrimit ulur per nje pjese te madhe te dites dhe pirjes se duhanit ka nje ngjashmeri te madhe – ku qe te dyja keto dukuri jane mjaft te perhapura ne bote dhe jane mjaft te rrezikshme.

Hamilton dhe koleget e tij ne Qendren Biomjekesore ne Luiziana te SHBA-se, kane zbuluar se qendrimi ulur ndikon ne deaktivizimin e nje substance te rendesishme kimike, e cila ndikon ne djegien e dhjamit dhe, njerezit qe rrine ulur me shume se gjashte ore ne dite – edhe nese ushtrojne rregullisht – me shpesh vdesin nga diabeti.

Ecja e shpejte largon merzine. Studimet tregojne se njerezit depresive, nese shetisin gjysme ore ne dite, kane nje permiresim te dukshem dhe jane me energjike, sesa njerezit qe vetem pushojne dhe nuk bejne asgje.

Notimi ndikon si meditim, meqe gjate notimit njeriu shkycet nga te gjitha problemet, perqendrohet ne frymemarrje, gje qe ndihmon qe ai te qetesohet.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...