Home Këshilla të ndryshme Ju mbajnë erë këmbët? Ja zgjidhja

Ju mbajnë erë këmbët? Ja zgjidhja

Me ardhjen e të nxehtit, trupi i njeriut djersin shumë, por akoma më e besdishme është era e këpucëve dhe këmbëve pas një dite të lodhshme pune.

Përveç faktorëve të jashtëm që ka të bëjë me materialin e këpucës apo sandales, era e këmbëve ndodh edhe për shkak të ndryshimeve hormonale.

Por, si të shpëtoni nga era e tmerrshme që mbajnë këmbët tuaja?

Hidhni pak sodë buke në këpucë ose lajini këmbët fillimisht me sapun dhe sodë buke.

Kripa Epsom ju ndihmon gjithashtu të eliminoni erën e keqe të këmbëve.Në një legen me ujë të vakët hidhni pak kripë dhe mbajini për rreth 10 minuta brenda. Më pas fshijini me peshqir dhe do të shpëtoni njëherë e përgjithmonë nga era e keqe e këmbëve.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...