Home Uncategorized Kafeina - helm dhe ilaç

Kafeina – helm dhe ilaç

Kafeina në sasi të vogla siguron përfitime shëndetësore për trupin, por në sasi të mëdha mund të jetë e rrezikshme për gjumin dhe shëndetin.

Ekspertët besojnë se 100 miligramë kafeinë në ditë është “dozë e plotë” për të rinjtë dhe individët që konsumojnë deri në 500 miligramë kafeinë në ditë përmes pijeve të ndryshme – sjellin shëndetin e tyre në rrezik. Gjithashtu duhet të dihet se 10 gramë kafeinë mund të jetë fatale për organizmin.

Zakonisht, kur numërojmë kafeinë që kemi në trup, nënkuptojmë kafe, nganjëherë çaj dhe shpesh nuk jemi të vetëdijshëm se kafeina ndodhet në shumë ushqime dhe pije (çaj, Coca-Cola, çokollatë, pije energjie, disa ilaçe, madje edhe në birra …), kështu që kur të mblidhet, sasitë mund të jenë të mëdha.

Sa kafeinë përmban një pije – është shumë e rëndësishme, por është e rëndësishme edhe sa pije të tjera kemi parë gjatë ditës, të cilat përmbajnë kafeinë.

Doza mesatare

Doza mesatare e kafeinës në pije mund të jenë të ndryshme, pasi varet nga madhësia e paketimit, por edhe nga fuqia e pijeve:

“Kola” e gazuar – një shishe e vogël – kanaçe (rreth 350 ml): 20-40 miligramë Çaji i ftohtë – një shishe e vogël- gotë (rreth 200 ml): 5-50 miligramë Çaji i zi ose i gjelbër – një gotë (rreth 200 ml): 10-60 miligramë Espreso, një gotë (rreth 30 ml): 40-100 miligramë Bonbonet energjetike (1 copë): 50-100 miligramë Çokollata e nxehtë, një gotë (rreth 180 ml): 100-120 miligramë Nescafe ose pije të ngjashme me qumësht ose pa qumësht, një gotë (rreth 200 ml): 20-150 miligramë Disa barna (1 tabletë): 40-160 miligramë Birra të ndryshme të reja në SHBA (rreth 200 ml): 60-160 miligramë

Çokollata e zezë dhe e qumështit (rreth 100 gr): 20-350 miligramë Pije energjike, një kanaçe (rreth 240 ml): 80-400 miligramë Kafeina ndodhet edhe në disa pilula për dobësim.

Nga të dhënat e mësipërme mund të shihet se sasia e kafeinës së injektuar në trup mund të jetë e ndryshme varësisht nga sasia e pijeve të përdorura, përzierja e pijeve ose fuqia e tyre.

Sa i përket kafesë të thjeshtë ose kafesë espreso, jo vetëm madhësia e një filxhani është e rëndësishme, por edhe sa ‘e fortë’ është një kafe, ose sa kafe hidhet në pije. Për shembull, në Amerikë një espreso mund të përmbajë 200-300 miligramë kafeinë, që është 2-3 herë më shumë sesa u rekomandohet të rinjve.

Reaksionet ndaj kafeinës ndryshojnë nga personi në person. Ndihmon disa njerëz që të qëndrojnë zgjuar dhe të punojnë, por dikujt i pengon për një gjumë të qetë, por mund të ndikojë edhe në organet ndihmëse të tretjes dhe kardiovaskulare.

Kafeina mund të mbahet në trup deri në 30 orë te gratë që marrin kontraceptivë oralë, shtatzënat, fëmijët e vegjël dhe te njerëzit me sëmundje të mëlçisë, gjë që rrit rrezikshmërinë shëndetësore.

Konsumi ditor i sasive të mëdha të kafesë në njerëz me pofil të veçantë gjenetik mund të rrisë rrezikun e infarktit. Njerëzit me metabolizëm të ngadaltë të kafeinës, për shkak të konsumit ditor prej më shumë se 4 gota kafe, kanë një rrezik 65% më të lartë të infarktit.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...