Home Shëndetësi Kanceri i gjirit, zbulohet sëmundja që e shkakton

Kanceri i gjirit, zbulohet sëmundja që e shkakton

Studiuesit kanë gjetur një lidhje mes kancerit të gjirit dhe diabetit të llojit 2 te femrat, sidomos te ato pas menopauzës.Diabeti i llojit 2 veçanërisht pas menopauzës shton rrezikun për zhvillimin e kancerit të gjirit me 27%.

Studimi në fjalë u publikua në revistën British Journal of Cancer, ku u analizua lidhja mes kancerit dhe diabetit.

Gjatë studimit u zbulua lidhja mes kancerit, diabetit dhe mbipeshës, ku u krahasuan rezultatet e 56 mijë femrave që diagnostikoheshin nga kanceri i gjirit, transmeton Noa.al.

Nga ana e ekspertëve thuhet se vijon të mbetet shqetësues fakti se nuk është zbuluar raporti shkak-pasojë mes diabetit dhe kancerit të gjirit, ndërsa shtohet se obeziteti është një faktor i njohur për shkaktimin e diabetit të tipit 2 dhe për kancerin e gjirit, kështu që këshillohet që femrat ta mbajnë peshën e tyre trupore nën kontroll.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...