Home Shëndetësi Kanceri i pankreasit, çfarë duhet të dini për këtë "vrasës dinak"

Kanceri i pankreasit, çfarë duhet të dini për këtë “vrasës dinak”

KanceriKanceri i pankreasit njihet si “sëmundja e heshtur” për shkak se nuk jep shenja të hershme si llojet e tjera.

Ky lloj kanceri nuk është aq i zakonshëm sa disa forma të tjera të kancerit, si ai i mushkërive, gjirit, zorres se trashe apo kanceri i prostatës.

Ai është shkaku më i zakonshëm i pestë i vdekjeve nga kanceri, me një kontabilitetit prej 5% të të gjitha rasteve të kancerit.

Pankreasi është një gjëndër (një organ që prodhon dhe çliron substanca në pjesë të tjera të trupit), i vendosur në abdomen. Ai është përafërsisht 15cm i gjatë dhe gjendet pas stomakut, ku brinjët takohen në pjesën e poshtme të kockave të gjirit.

Kanceri i këtij organi është një formë shumë e rëndë e kancerit, e cila është edhe më e vështira për t’u zbuluar dhe trajtuar.

Kanceri pankreatik tenton të ndikojë në njerëz të moshës midis 50 dhe 80 vjeç, por ai mund të ndodhë në çdo moshë.

Përafërsisht 63% e njerëzve të diagnostikuar me kancer të pankreasit janë mbi 70 vjeç. Burrat kanë tendencë të jenë më të prekur se femrat.

Simptomat e pankreasit

Në fillimet e kësaj sëmundje nuk ka simptoma, dhe i sëmuri nuk mund të vërejë asgjë të pazakontë derisa kanceri është bërë relativisht i avancuar.

Simptomat e kancerit të pankreasit mund të shkaktohen nga një shumëllojshmëri e kushteve, kështu që ato mund të jenë të vështira për t’u diagnostikuar.

Simpomat e mëposhtme mund të jen♪7 edhe shenjë e sëmundjeve të tjera:

-Dhimbje në pjesën e barkut që mund të kalojë dhe në pjesën e pasme

-Humbje peshe ose humbje të oreksit

-Verdhëza

-Diabet

-Përzierje dhe të vjella

-Temperaturë dhe të ngjethura

Shkaqet e pankreasit

Kanceri pankreatik ende nuk është kuptuar plotësisht, disa faktorë të rrezikut që mund të rrisin shanset e zhvillimit të tij janë identifikuar:

-Kalimi në moshë
Kanceri pankreatik kryesisht prek njerëzit e moshës 50-80 vjeç.

-Pirja e duhanit
Pirja e duhanit është e lidhur me pothuajse një të tretën e të gjitha rasteve të kancerit pankreatik.

-Grupi i gjakut
Pacientët me grupet e gjakut A, A / B ose B kanë më shumë gjasa për të zhvilluar kancerin pankreatik se pacientët me grup gjaku O.

-Pancreatitis kronik; Pancreatitis kronik (inflamacioni kronik i pankreasit) e rrit rrezikun e kancerit pankreatik.

Ju mund të trajtoni kancerin e pankreasit sipas këshillave të mjekut, por njëkohësisht mund të ndiqni dhe k♪7to këshilla mjekësore:

• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë.
• Mos pini asnjë pije të gazuar.
• Shmangni të gjitha ushqimet e shpejtë dhe ato të përpunuara.
• Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• Hani kryesisht perime organike dhe fruta të freskëta.
• Shmangni të gjitha ushqimet që janë të larta në yndyra të ngopura dhe trans-yndyra, yndyrnat dhe vajrat e hidrogjenizuara, margarinën, dhe ushqimet pjesërisht të hydrogjenizuara.

Ndërsa mund të konsumoni:

Folatet dhe Fibrat
Erëzat
Lycopene-gjendet tek domatet
Terapi aromatike me vajra esencial
Terapi me lëngje

Bëni ushtrime të rregullta fizike, të paktën tre herë në javë për 45-60 minuta çdo seancë. Qëndroni larg nga duhani ose tymi i tij.

Shmangni pijet alkoolike, kafenë, dhe të gjitha produktet që përmbajnë kafeinë.

Kujdesuni për të menaxhuar stresin dhe për të zvogëluar nivelin e stresit tuaj të përgjithshëm, pasi stresi mund të ndikojë negativisht në funksionin e shëndetshëm imun.

Përveç kësaj, pini një gotë 200 ml ujë të pastër, të filtruar çdo dy orë gjatë ditës.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...