Home Shëndetësi Kastraveci, fantastik per lekurën

Kastraveci, fantastik per lekurën

Ky eshte nje frut qe rritet nga bima “cucumis sativus”. Perdoret ne shume menyra, hahet i gjalle ose i pjekur, perdoret edhe per maska lekure. Prej ketij fruti mund te kemi shume perfitime shendetesore dhe kjo e ben kete nje nga frutat me te rendesishme, si per shendetin ashtu edhe per lekuren. Lekura, pervecse na sherben per te terhequr vemendjen e te tjereve, sherben edhe si ‘mbulese’ e organeve keshtu qe duhet te jete sa me e shendetshme.

 

Kastravec per syte:

Largon dhe redukton rrathet poshte syve. Ky eshte nje trajtim mbareboteror. Kastraveci, eshte trajtimi natyral me i mrekullueshem qe mund te perdorni per te larguar lodhjen dhe rrathet poshte syve. Perdorini ne menyre relaksuese cdo dite dhe do te keni rezultat shume te mire.

 

Kastravec per lekuren:

Nese doni nje lekure te lumtur, kastraveci eshte pergjigja. Lekura dhe kastraveci kane te njejtin Nivel Hidrogjeni, prandaj eshte shume e lehte per kete frut te maskoje problemet e lekures. E zbut dhe e lemon lekuren dhe do t’ju qetesoje dhe clodhi ne cdo kohe. Me aq shume permbajtje dhe vitamina qe ka kastraveci, eshte bere shume i perhapur si ne maska fytyre, lengje dhe shume e shume produkte te tjera. Fale edhe vetise freskuese ai do te jete nje ndihmes magjik per shume probleme te lekures, si edhe per pastrimin e thelle te saj.

 

Maske per fytyren:

Merrni 4-5 gjethe nenexhiku (te fresketa)

Qeroni nje kastravec dhe grijeni.

Perzieji gjethet me kastravecin derisa te behet si pure.

Rrih nje te bardhe veze dhe pasi ta kesh rrahur mire perzieje me kastravecin dhe gjethet e nenexhikut.

Mbaje ne fytyre per 20 minuta, shpelaje me uje te vaket pastaj me uje te ftohte.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...