Home Këshilla të ndryshme Katër arsye përse nuk duhet të laheni çdo ditë gjatë stinës së...

Katër arsye përse nuk duhet të laheni çdo ditë gjatë stinës së verës!

Nuk ka si një dush i freskët pas një ditë të gjatë e të lodhshmë !

Tani në verë, duket sikur çdo kohë është e përshtatshme për dush, por prisni a duhet të jetë vërtetë ? Sipas dermatologëve, dushi i përditshëm vjen me më shumë dëme për lëkurën e shëndetin sesa përfitime.

1. Po dehidratoni lëkurën në nivel qelizorKimikatet e sapunëve dhe shampove, uji i ngrohtë dhe qëndrimi i zgjatur në dush, do të thajë lëkurën në nivel qelizor! Bëni dushe të shpejta, me ujë të vakët dhe sigurohini që të hidratoni lëkurën gjithmonë për t’i rikthyer lagështinë e humbur.

2.Nuk jeni aq të ndotur sa mendoniSipas Dr. Casey Carlos, ndihmës profesor i mjekësisë në katedrën e dermatologjisë në Universitetin e Kalifornisë, pohon se shumica e njerëzve përdorin sapun kur në të vërtetë nuk kanë nevojë për të. Karlos thotë se lëkura është e aftë të pastrojë veten dhe nuk është i nevojshëm përdorimi i shampos në të gjithë sipërfaqes e lëkurës, veç zonave ku gjendrat e djersës janë në një numër më të lartë.

3. Po dëmtoni flokët tuajAshtu si lëkura, larja e flokëve tuaj çdo ditë do të eleminojë yndyrën natyrale duke i lënë flokët të thatë ! Dermatologët thonë se nuk duhet t’i lani flokët më shumë se një ose dy herë në javë.

4. Po eleminoni bakteret e mira Ndonëse mund të duket se dushi pastron dhe eleminon bakteret nga lëkura juaj, ajo që nuk dini me shumë mundësi është që shumica e tyre janë të dobishme për shëndetin e lëkurës. Pa bateret e mira sistemi imunitar, sistemi tretës e shumë sisteme të tjera nuk do të funksiononin si duhen. Dëmtimi i mikrobiomës gjithashtu mund të çojë në një sërë problemesh. DAVID WOLFE

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ju duket sikur ju zihen këmbët dhe ju kruhen? Ky është rreziku që ju kanoset!

Sindroma e këmbëve të lodhura (RLS) është një çrregullim, i karakterizuar nga një nevojë e fortë dhe e pakontrollueshme për të lëvizur këmbët. Njerëzit me RLS përjetojnë këtë nevojë së bashku me ndjesitë e çuditshme dhe të pakëndshme në këmbët e tyre, të cilat shpesh i përshkruajnë si ngjethje, zvarritje, këputje, kruajtje, ndjesi shpimi, djegie, dhimbje ose si shkarkime elektrike. RLS...