Home Ushqim Kater fruta qe jane pjese e rendesishme e dietes

Kater fruta qe jane pjese e rendesishme e dietes

Përbërësit antioksidant në disa fruta janë të pakrahasueshëm dhe i mbrojtja e vetme që kemi për ti zmbrapsur radikalët e lirë që shkaktojnë kancerin, e që janë prezentë në të gjitha aspektet e jetës.

Dukja përplot ngjyra e frutave është një tregues i mirë se ato janë të pasura me antioksidant. Blej fruta organike kurdo që mundesh për të zvogëluar helmet, pesticidet dhe herbicidet.

Rrushi dhe Stafidhet (rrushi i thatë)

Rrushi është një ushqim shumë i pasur. Përmban vitaminë C, fosfor, potas, tiamin dhe vitaminë B6. Si i thatë vlerat minerale ushqyese koncentrohet në nivele më të larta të potasës, magnezit, hekurit dhe kalciumit. Konsumimi i rrushit dhe stafidheve (rrushit të thatë) rregullisht sjell dobi mjekësore. Veprojnë si astrigjent duke ndihmuar në pastrimin e materieve toksike nga trupi, veçanërisht nga trakti digjestiv, mëlçia, gjaku dhe fshikëza e tëmthit. Ato gjithashtu ndihmojnë që të kemi sistem reproduktivë, qarkullim të gjakut dhe lëkurë të shëndetshme (përdoren në produktet për kujdes të lëkurës dhe ato për zbukurim). Ndihmojnë gjithashtu edhe në uljen e shtypjes së gjakut dhe luajnë rol të rëndësishëm në zvogëlimin e sëmundjeve të zemrës.

Rrushi dhe vera përmbajnë rezervatrol i cili është një antioksidant i njohur me përbërës antikancerogjen. Stafidhet janë një ushqim i shkëlqyeshëm për njerëzit sportiv dhe ata që bëjnë jetë të shthurur (pa planifikim) për shkak se treten lehtë dhe janë përplot me energji.

Dredhezat

Të njohura si ilaç tradicional për ankesat e barkut dhe cermës, dredhëzat ulin kolesterinën, zvogëlojnë shtypjen e gjakut, janë të mira për shëndetin e zorrëve e bile edhe mund të largojnë gurët nga veshkat. Janë të pasura shumë me vitaminë C dhe përmbajnë potasë, acid folik, magnez, vitaminë B5 dhe fibër. Janë diuretik (që nxisin urinimin), depurator (që largon papastërtitë) dhe pastrues tonik. Dhe nëse hahen në sasi të mëdha mund të ndikoj si laksativ. Dredhëzat kanë acid fenolik i cili është anti-kancerogjen dhe anti-inflamacionit.

Ananasi

Disa studime të fundit kanë zbuluar se një enzimë që gjendet në ananas e që quhet bromelin (i cili zbërthen proteinat) ndihmon në mbrojtje të formën e ADNs. Kjo aktivizon një gjen anti-kancerogjen që më pas lufton tumorët. Në disa prova klinike bromelin ka zvogëluar inflamacionin dhe kështu ka ndihmuar në ndalimin e koagulimit të gjakut dhe trombozës.

Ananasi ka sasi të larta të antioksidanteve të cilët luftojnë radikal të lirë të dëmshëm. Konsumimi i tyre i rregullt zvogëlon sëmundjet kardiovaskulare, kancerin në zorrë, osteoartritin; sulmet astmatike dhe gjithashtu ndihmon sistemin imunitar.
Një studim nga Universiteti i Nju Jorkut ka zbuluar se konsumimi i ananasit është i mirë për shëndetin oral dhe se zvogëlon gingivitin dhe sëmundjen periodentale. Ananasi ndihmon trupin në luftë kundër baktereve në sëmundjen e mishit të dhëmbëve dhe si rezultat zvogëlon zhvillimin e diabetit, semundjes se zemres dhe goditjen. Ananasi gjithashtu përmban tiamin, potas dhe është përplot vitaminë C.

Molla – Mollet

Mollet (të papërgatitura) përmbajnë një numër të fitokemikaleve si flavonoid, kuersetin, kateqin, floridzin dhe acid klorogjenik. Ato shndërrohen në antioksidant të fuqishëm në trup, duke ndryshuar përbërësit e gjakut dhe duke ndihmuar në largimin e yndyrave kështu duke ndihmuar që kolesterina LDL të prishet në gjak e të shkaktoj aterosklerozën. Flavonoidet ndihmojnë luftimin e radikalëve të lirë, forcojnë sistemin imunitar dhe ndihmojnë luftimin e shpërndarjes së qelizave kancerogjene. Studime të bëra në Universitetin Cornell kanë zbuluar se përbërësit në lëvoren e mollës që quhen triterpenoid vrasin qelizat kancerogjene në testet laboratorike dhe munden që gjithashtu të frenoj rritjen e tumorit.

Mollet kanë fibër, vitaminë C, amino acide dhe janë të pasura me minerale, dhe kanë më shumë fosfat se sa cilido pemë apo perime tjetër.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...