Home Këshilla të ndryshme Katër kafe në ditë për jetë më të gjatë

Katër kafe në ditë për jetë më të gjatë

Kafeja mund të ndihmojë që ta mbani vdekjen larg në rini, sipas hulumtuesve nga Spitali i Navarrës në Spanjë.

Ata kanë gjetur që njerëzit në studimin e tyre të cilët kanë pirë kafe rregullisht kishin shkallë mortaliteti dy herë më shumë se dy herë më të ulët se ata të cilët nuk pinin,

Sikurse kafeina, kafeja përmban antioksidantë, që mund të jenë përgjegjës për dobitë shëndetësore.

Studimi përshiu 19 mijë e 986 persona në një periudhë mesatare prej 10 vjetësh.

Një në 60 persona kishte vdekur gjatë studimit, ndërsa ata që kishin pirë kafe rregullisht kishin shkallën më të ulët të vdekjes.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...