Home Këshilla Seksuale Keni dhimbje koke? Beni seks dhe do t’ju kaloje

Keni dhimbje koke? Beni seks dhe do t’ju kaloje

Nje studente 22 vjece, Ilary, kishte shkuar tek mjeku i universitetit te saj per t’u vizituar nga dhimbja e vazhdueshme dhete bezdisshme e kokes.

Mjeku e ka pyetur: “Deshiron qe dhimbja e kokes te kaloje? Thjesht, bej me shume seks”.

Por vajza i ka thene mjekut se nuk ka te dashur, “Athere gjej nje shok”, i’a ktheu mjeku, “Do te shohesh se edhe ai do te jete i kenaqur”.

Sigurisht qe pergjigjia e mjekut nuk eshte normale, por e gjitha kjo ka nje kuptim. Ne universitetin e Connecticut, i njejti ku studion Ilary, kane bere disa eksperimente ne lidhje me migrenen.

Kane mbledhur nje grup vajzash te reja qe vuajne nga dhimbja e kokes dhe i kane ndare ne dy grupe, nje grupi i ka dhene medikamente dhe tjetrit jo. E pra, eshte vene re se, ne prani te aktivitetit te shpeshte seksual, vajzat qe nuk marrin ilace farmaceutike, kane kaluar problemin e dhimbjes se kokes. Kjo, ne nivel mjeksor, sepse gjate aktivitetit seksual clirohen ne organizem substanca me origjine hormonale, qe ndikojne ne qendrat e trurit, duke lehtesuar dhimbjet.

Pra tashme e dini cfare te beni kur keni dhimbje koke, “Alo, pershendetje, kam dhimbje koke, vjen nga mua sonte?”. Me siguri qe miku juaj nuk do refuzoje ftesen.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...