Home Këshilla të ndryshme Keni këmbë të ashpra? - Zbuloni si ti zbusni ato!

Keni këmbë të ashpra? – Zbuloni si ti zbusni ato!

Thuajse gjysma e njerëzve vuajnë nga ashpërsia e këmbëve dhe sidomos në pjesën e poshtme të tyre, duke u bërë një stres i vërtetë për stinën e verës kryesisht.

Për të pasur këmbë të buta dhe me shkëlqim ju duhet përzieni në një tas lëng limoni dhe dy lugë vaj ulliri si dhe më pas përziejini në një enë të madhe me ujë të ngrohtë.

Futini këmbët në këtë masë të lëngshme për 15 minuta dhe më pas shpëlajini me ujë të ngrohtë dhe thajini butësisht me peshqir.

Ky veprim rekomandohet të bëhet 1 herë në javë gjatë verës, pasi në këtë stinë lëkura e këmbëve thahet dhe ashpërsohet më tepër.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...