Home Shëndetësi Kercitja e dhembeve

Kercitja e dhembeve

Gjate periudhes se gjumit, nese dikush ne menyre te pandergjegjshme i shtrengon dhe kercet dhembet e tij quhet bruxism.

Bruxism eshte nje lloj veprim pa ndjenja. Pacienti nuk eshte i vetedijshem per kete. Pacienti ushtron 6 here me shume presion, nese ata shtrengojn dhe kercet dhembet e tyre gjate gjumit. Kjo veprim kronike mbas disa kohe te caktuara mund te rezultoje;

•Probleme kozmetike ne varesi te dhembit te konsumuar.

• Ndjeshmeri e madhe per te nxehtat dhe te ftohtat e varur kjo nga zhdukja e zmaltit.
• Nekroze e dhembeve
• Plasaritje ne Zmalt
• Difekte ne kole te dhembeve
• Prishje e ndjeshmerise
• Probleme me mishrat e dhembeve dhe te perdredhurit e dhembeve.
• Dhimbje koke
• Vrazhdesi dhe dhimbje te muskujve te fytyres
• Dhimbje qafe dhe dhimbje supesh
• Hapje e kufizuar e gojes

Trajtimi eshte per eliminimin e shkakut. Por sa do eshte e pamundur te percaktohen faktoret kryesore, trajtim simptomatik realizohet. Ne pergatisim pllakeze mbrojtese nateper pacientet.Kjo pllakez duhet perdorur gjate gjumit.

Me ndihmen e kesaj pajisje, muskujt e pertypjes nuk mund te shtrengojne nofullen dhe nuk abradon dhembet, problemet e TMJ evitohen.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...