Home Këshilla të ndryshme Këshilla për duar dhe thonj

Këshilla për duar dhe thonj

Këshilla për duar dhe thonjNëse dëshironi të kujdesni për pamjen e duave tuaja dhe të thonjëve në të njëjten kohe më poshtë do t’ju paraqesim disa këshilla të cilat janë shumë të thjeshta për t’u zbatuar dhe shumë efikase. Për të zbutur lëkuren dhe për të zbardhur pigmentin e duarve mund të merrni pak sheqer, t’a hidhni në midisin e shuplakës së dorës, pastaj të hidhni dhe pak lëng limoni dhe me këtë masë masazhoni duart.

Në një tas hidhni pak qumësht të ngrohtë dhe më pas fusni duart në qumësht dhe  i lini të qëndrojë për 5 minuta.

Merrni një portokall, heqni lëkuren dhe pastaj e priteni portokallin në copëza. Shtypeni mirë me piru dhe me të masazhoni duart, për të zbardhuar lëkuren.

Për duar dhe thonjë të thatë, në një tas përzieni një lugë vaj bajameje, një lugë vaj fara sesami dhe me këtë mas masazhoni duart disa herë në ditë, edhe afer thonjëve sepse do të ndihmojë të mos krijohen kunjëza.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Tërhiqeni lëkurën e dorës, do të zbuloni diçka të madhe për shëndetin

Më shumë se gjysma e popullsisë në botë janë të prekur nga dehidratimi, që mund të shkaktojë probleme serioze për shëndetin. Në videon në vijim tregohet sesi mund të kuptoni nëse vuani nga dehidratimi ose jo. Tërhiqeni pjesën e sipërme të lëkurës në njërën dore dhe nëse ajo mblidhet duke krijuar shumë vija dhe shkon në vend me pak vonesë,...