Home Këshilla të ndryshme Këshilla për një gjum të rehatshëm në ditë te nxehta!

Këshilla për një gjum të rehatshëm në ditë te nxehta!

Vera është armikja e gjumit, sidomos për ata që e kanë gjumin e lehtë.

Vapa dhe zhurma e mushkonjave bëjnë që në netët e nxehta të jetë vështirë për të bërë një gjumë të rehatshëm.

Për të fjetur mirë natën duhet të përgatitesh ditën: duhet evituar gjumi i drekës (ose të paktën mos të jetë shumë i gjatë), duhen evituar ushqimet me yndyrë dhe të përdoren sa më shumë frutat dhe perimet, duhet pirë shumë ujë dhe sa më pak alkool.

Gjithashtu, aktiviteti fizik gjatë ditës bën që muskujt të jenë më pak të kontraktuar natën.

Nëse jeni të stresuar, lini jashtë dhomës së gjumit aparatet elektronike, duke filluar nga celulari.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...