Home Këshilla të ndryshme Keshilla Per Nje Lekure Me Te Mire

Keshilla Per Nje Lekure Me Te Mire

1Shume faktore ndikojne per te mirembajtur nje lekur te bukur dhe lekure te shendetshme, dhe ne me poshte ne kete post keni disa hapa te thjeshte qe mund ti merrni dhe te cilet mund te ofrojne ndryshim te madhe ne lekuren tuaj.
Kontrollo Etiketat – permbajtjen.

Te shkosh ne nje kozmetike eshte njejte sikur te shkosh ne nje supermarket – aty kemi qindra produkte dhe shpeshe nuk e keni iden se cilet jane te shendetshem e cilet nuk jane. Dhe shumica e atyre produkteve ju marrin me shume se sa ju ofrojne te mira: ato varrin lekuren tuaj dhe shterrin xhepin. Kerko nje produkt qe ka perberes aktive dhe koncentrim te veqant. Vitaminat dhe suplementet ne produktet topikale duhet te jen se paku 1 deri 10% qe me te vertete te ken efekt ne lekuren tuaj. Formulimet gjithashtu duhet te jen te balancuara pH dhe se perberesit aktive duhet te jen ne gjendje te penetrojne lekuren tuaj. Me e mira, kuptohet nese ke mundesi, eshte te provosh emrat e njohur, por edhe disa prej tyre perdorin perberes qe nuk jane te mire per lekuren tuaj.

Kreme-zohu: Lista e perberesve te cilet me te vertet kishin me ber ndryshim ne lekuren tuaj eshte e vogel. Me poshte i keni disa prej atyre te mireve qe duhet ti dini:

  • Vitamin A eshte nje perberes me vlere per kujdesin e lekures. Por ne sasi te medha – apo perdorim ne lekure te ndjeshme – mund te jet problematike dhe te sjell para veshtirsive te sherimit te ndonje plage ne lekure nese shkaktohet ne nje menyre apo tjeter. Perdor keto produkte me kujdes. Shpeshe ne barnatore ato referohen si retinols apo retinoids.
  • Vitamin C eshte me e mire kur eshte ne koncentrim prej 10% te acidit ascorbic L.
  • Vitaminat B te cilat mund te i bejne mire lekures tuaj jane Vitamin B3 (niacin apo nicotinamide) dhe vitamin B5 (pantothenic acid).
  • Vitamin E eshte tretesi-lipid kryesore antioksidues ne lekuren tuaj. Vitamina E duhet te jet ne forme te DL-alpha-tocopherol per te ber nje ndryshim pozitive ne lekuren tuaj.
  • Zgjedh nje locion pa ere me perberje baze ujore dhe me faktor mbrojtes nga dielli (SPF) se paku 10 per perdorim ditore. Kjo te ndihmone ne lageshetin e lekures dhe ne mbrojtjen e ftyres suaj nga dielli. Ky hape gjithashtu te ndihmon ne mbrojtjen ndaj rrudhave dhe luften kunder rrezikut ndaj rrezikut nga kanceri lekures.

Bej testin me shirit ngjites. Per ti marr gishterinjet e fytyres suaj, me fjale te tjera per te dite se cfare lekure keni, merr nje shirit ngjites te paster. Sigurohu qe fytyra juaj te jet e pastert (pa makeup/shmikim, krem dielli apo pomade per se paku dy ore). Vendose shiritin ngjites vertikalisht ne mes te ballit nga skalpi (fundi ballit ku fillojne floket) te poshte tek ura e hundes duke vazhduar drejt skajet  e jashtem te syve permes mollezave te faqeve dhe mbi buze. Shtyp butesisht ne secilin vend dhe lere aty per disa sekonda e me pas me kujdes dhe ngadal largojne. Kontrollo shiritin per levore dhe vija.

  • Nese shiriti eshte plotesisht i lemueshem, ju keni lekure tipike te nje 30 vjeqari/vjeqares.
  • Nese shiriti eshte me levore apo qeliza te vdekura por pa vija, ju keni lekuren tipike te nje 40 vjeqari/vjeqare.
  • Nese shiriti ka qeliza te vdekura (levore) dhe vija te vogla, ju keni lekure tipike te nje 50 vjeqari/vjeqare.

Ky ishte nje test i thjeshte qe mund ta beni per te pare se cfare lekure keni.

Keto pra ishin keshilla per lekur te bukur, a keni edhe ju ndonje keshill tjeter per te ndare. Urdhero perdor komentet.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...