Home Shëndetësi Keshilla per pastrim dhe detoksifikim te trupit tone

Keshilla per pastrim dhe detoksifikim te trupit tone

Qe te jemi te shendetshem eshte me rendesi ti kushtojme vemendje trupit tone. Njerezit per shume vite kane pastruar (purifikuar) trupin e tyre per ti larguar mbledhjet toksike dhe papastertite ne sistemin e tyre te cilat vazhdimisht mundojne sistemin tone imunitar.
Ka shume menyra se si te bejme pastrimi por me poshte i keni disa ide qe mund ti konsideroni

Pastrimi i sistemit te tretjes
Kjo eshte njera nga menyrat me gjithperfshirese te largimit te mbeturinave te akumuluara (mukoze dhe mbledhje) ne traktin digjestive (tretjes). Pastrimi i sistemit te tretjes kryhet permes agjerimit, pirjes se lengut nga kercelli grurit, vetem me leng (portokalli apo dicka tjeter), biper te kuqe, dhe klizmes. Secila nga keto ka per qellim qe te ndihmoj trupin ne proces te eliminimit (veqanarisht te eliminimit te te gjitha gjerave te “kqia” qe kemi futu per vite te tera). Rezultatet i pastrimit digjestive – pas “reagimit” fillestar qe kalon me faza te kokedhembjeve dhe irritueshmeris – shpeshe te ben te ndihesh me mendjekthjellet, me i lehte, me vigjilent, me pak te lodhur, dhe energjetike.

Ferkimi Lekures Me Furçe
Ferkimi lekures me furçe per se thati eshte njera nga menyrat me te mira te pastrimit te lekures. Ndoshta ju duket e quditshme por eshte me efektive se sa te ferkosh lekuren tuaj me nje sfungjer apo furçe te lagur dhe me sapun.

Pranayama (praktike e frymemarrjes)
Te inkorporosh nje parktike te frymemarrjes, me mbajtje te frymes, dhe fokusim ne nxjerrjes jashte te te gjithe ajrit nga mushkerit te ndihmone ne rigjallerimin dhe pastrimin e mushkerive. Shume studio Yoga ofrojne mesime per pranayama apo e kane te futur ne programin mesimor per klasat e tyre.

Pastrimi Gjuhes
A e ke verejtur se nje shtrese e rreshqitshme e bardhe (nganjeher e verdhe nese je i semure) shtresohet ne gjuhen tuaj? E di, tingellon e keq, por ky eshte sistemi eliminimit nga goja dhe njeri nga shkaktaret e eres se keqe te gojes (kjo vie nga sistemi digjestive i juaj). Nje gerryese e gjuhes mund te perdoret per te gerryer gjuhen e mbuluar cdo here ne mengjes.

Vaske Detoksifikues
Perdor nje kombinim me Epsom Salt (kripe per dush), krip deti dhe sod te bukes per ti nxjerr jashte te gjitha toksinat nga lekura juaj (nje menyre tjeter shume e mire e eliminimit te toksinave). Kjo eshte veqanarisht e dobishme per te lehtesuar mosbalancimet emocionale.

Pastrim Me Uje
Shumica prej nesh e dime se eshte e rendesishme te jemi te hidruar dhe te pime shume uje. Nje sherues Balinez ka dhen nje tjeter keshille… gjen e par qe beni kur te zgjoheni ne mengjes eshte te pini 2 litra uje te ngrohte per te pastruar sistemin tuaj.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...