Home Këshilla të ndryshme Këshilla të ndryshme për trajtimin e lëkurës së duarve

Këshilla të ndryshme për trajtimin e lëkurës së duarve

Këshilla të ndryshme për trajtimin e lëkurës së duarvePërzieni një të verdhe veze, një lugë glicerinë, 2 lugë vaj perimesh, 3-4 pika lëng limoni ose trendafili. Lyeni me këtë maskë duart dy herë në javë që të keni një lëkurë të butë si mendafsh.

Patate të ziera dhe të bëra pure së bashku me qumështin krijojnë masken përfekte për të trajtuar duart tuaja. Pasi të gatuani vezët, mos hidhni lëvozhgen dhe me lëngun që ka mbetur tek lëvorja lyeni duart. Me një copë limoni masazhoni duart tuaja që të keni lëkurë të tonifikuar.

Pasi të keni larë enët me detergjent, lyeni duart me krem me bazë qumështi. Kjo do të rregullojë nivelin e pehazhit në lëkurë. Mbani duart sa më ngrohtë kur vjen stina e ftoht e dimrit, lyeni sa më shpesh me kremra zbutës, dhe mos  i lini kurrë të thahen e të plasaritët lëkura.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...