Këto janë 10 Ushqimet kunder plakjes

ushqimet kunder rrudhaveKëto janë 10 ushqimet anti-mplakje shumta te mira dhe dietetike, per tu kuruar nga brenda dhe për të frenuar kohen që kalon.

1. Perimet me gjethe te gjelber. Jane te pasura me LUTEINE, nje karotenoid antioksidues te cilin trupi njerzor nuk e prodhon ne menyre natyrale ndaj dhe duhet te merret permes ushqimeve.

Luteina bllokon prodhimin e radikaleve te lirete krijuar nga drita e demshme  e diellit: mbron lekuren nga veprimi oksidues i kohes dhe i diellit, ruan elasticitetin dhe hidratimin si dhe parandalon mplakjen e parakohshme.

2.  Kosi. Ushqen dhe hidraton lekuren nga brenda, fale pranise se fermenkteve laktike. Nuk eshte rastesi. Nje kerkim i koheve te fundit mbi raportin midis grave italiane dhe bukurise se tyre ka nxjerre si rezultat se kosi eshte konsideruar, pas ujit, ushqyesi me i rendesishem i lekures nepermjet dietes.

3.    Vitamina  C dhe E. E para eshte konsideruar nje antioksidues i fuqishem, stimulon metabolizmin dhe ndalon mplakjen e indit. E dyta parandalon mlakjen e parakohshme dhe mbron lekuren nga rrezet ultraviolet UVA dhe UVB. Mjafton te konsumohen rregullisht perime me gjethe, fruta, fara me permbajtje yndyrore si dhe karota e domate.

4.    Vaji i ullirit. Kontribuon ne permisimin e gjendjes se lekures, jo vetem drejtpersedrejti nepermjet masazhimit, por edhe ne menyre indirekte permes ushqimit.

5.    Kakao. Eshte e pasur me flavonoid, substance ne gjendje te ndikoje ne nivelin e oksidit nitrik duke permisuar vazodilatimin dhe si rrjedhoje edhe qarkullimin kapilar te lekures. Kjo perkthehet ne nje terminologji me te sakte, me nje shperndarje me te mire oksigjeni dhe ushqyhesish dhe ne pergjithesi, me nje lekure me te bukur e te lemuar.

6.    Uji. Per te bere lekuren me elastike dhe te hidratuar nuk ka me te mire se sa pirja e ujit gjate gjithe dites. Por lengjet merren edhe duke ngrene. Frutat dhe perimet permbajne uje ne sasi te madhe dhe jane te pasura me antioksidues themelor per te mbajtur lekuren e re dhe te lemuar dhe per te luftuar plakjen parakohe, tipike e lukures se thate.

7.    Agrumet. Portokoallet, limonat, mandarinat mund te kontribuojne ne menyre efektive ne luften kunder plakjes sepse jane te pasura me substance antioksidues me nje tregues te larte. Vlera te larta antioksiduesish kane edhe luleshtrydhet, spinaqi, brokoli, lakra e bardhe, kumbullat, qershite dhe kiwi.

8.    Uthulla. Nuk eshte vetem nje burim i cmueshem per shendetin dhe nje lezetues i shijshem ne kuzhinen tone. Ajo eshte gjithashtu nje aleat i vlefshem i bukurise. pH i uthulles eshte shume i ngjshem me ate te lekures dhe vetite antioksiduesee bejne ate nje aleat te privilegjuar kunder plakjes se lekures. Perveç kesaj, eshte ne gjendje te riekulibroje qofte lekuren e yndyrshme, qofte ate te thate, pra I rekomanduar ne kuren e te dyjave.

9.    Kungulli. Eshte nje burim i madh betakaroteni, paraardhes i vitamines A, i cili ne vitet e fundit ka fituar nje vend te pare ne substancat me veti paandaluese. Perveç kundershtimit te veprimit te radikaleve te lire, indikohet edhe per lemimin e lekures dhe per te fshire ne menyre efikase papasterti dhe shenja te kohes.

10.    Seleni. Ky mineral i çmueshem mbron lekuren nga radikalet e lira        dhe ndihmon lekuren ne ekuilibimin e thatesires se saj. Ushqimet me te pasura me selen jane: dritherat, mishi, frutat e detit, djathi, veza, kerpudhat, arrat, fasulet.