Home Shëndetësi Këto janë 5 shenja që tregojnë se mund të keni kancer

Këto janë 5 shenja që tregojnë se mund të keni kancer

Pothuajse një e treta e pacientëve të rinj me kancer diagnostikohen kur sëmundja arrin në një shkallë avancuese, ka gjetur hulumtimi nga ‘Teenage Cancer Trust’.

Kanceri tek njerëzit e rinj është i vështirë për t’u diagnostikuar. Rreth 2,500 njerëz të rinj të moshave 13 dhe 24 diagnostikohen me kancer çdo vit, që do të thotë se kanceri tek të rinjtë është i pazakonshëm dhe nuk mund të vërehet.

Kështu, për t’i ndërgjegjësuar njerëzit rreth kancerit, ‘Teenage Cancer Trust’ ka mbledhur 5 shenjat paralajmëruese që tregojnë se mund të keni kancer, transmeton Gazeta Express.

Këto janë ato:

1. Dhimbje e pashpjegueshme

2. Gungë ose ënjtje

3. Humbje e dukshme e peshës

4. Lodhje ekstreme

5. Ndryshimet në nishan – nëse keni

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...