Home Këshilla të ndryshme Këto janë përfitimet nga farat e lulediellit

Këto janë përfitimet nga farat e lulediellit

Vitamina E, magnez, bakër, selenium, vitamina B6, folate, hekur, potasium, të gjitha këto minerale, vitamina dhe enzima gjenden në një farë të vetme luledielli.

Më poshtë do të lexoni të gjitha arsyet bindëse përse farat e lulediellit nuk duhet t’i mungojnë regjimit tuaj të përditshëm:

1. Promovojnë shëndetin e zemrës

Këto fara kanë dy lëndë ushqyese të nevojshme për shëndetin e zemrës: vitamina E dhe folate, transmeton kp. Vitamina E ka një funksion antioksidues dhe nëse konsumohet rregullisht mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

2. Të ngrenë humorin

Farat e lulediellit janë të pasura në magnez, mineral i cili është provuar të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga depresioni.

3. Farat e lulediellit mund të ulin nivelin e kolesteroli në gjak nëse konsumohen rregullisht.

4. Flokë të bukur dhe lëkurë e shëndetshme

Acidet yndyrore esenciale së bashku vitaminën E ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës dhe flokëve nga dëmtimi i rrezeve UVA dhe UVB.

5. Mban nën kontroll presionin e gjakut

Nivelet e larta të magnezit përshpejtojnë qarkullimin e gjakut duke parandaluar zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

6. Mbështet funksionet e tiroideve

Farat e lulediellit janë një burim i shkëlqyeshëm i selenit, mineral i domosdoshëm për sistemin endokrin.

7. Balancon nivelet e sheqerit në gjak

8. Forcojnë sistemin imunitar

Sasia e madhe e vitaminave dhe mineraleve që gjenden në farat e lulediellit forcojnë sistemin imunitar.

9. Kanë vetitë anti-inflamatore

Vitamina E punon për të stabilizuar radikalet në të gjithë trupin dhe për të mbrojtur komponentët qelizorë dhe molekulare që janë në rrezik për inflamacion.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...